Перовић: Црногорци у СРБ у лошијем положају од Срба у ЦГ

ПОДГОРИЦА: Срби у Црној Гори нису угрожени, али Црногорци у Србији јесу, изложени су застрашивању и само је један корак до репресивних мера, поручује професор Универзитета у Новом Саду, др Миленко Перовић у интервјуу за Радио Црне Горе, који му је уступио простор за низ оптужби изречених на рачун Србије с циљем аболирања црногорских власти од оног што се дешава у Црној Гори.
p
Фото: Youtube Printscreen

Положај Црногораца данас у Србији је изузетно лош и изложени су изразитој нетрпељивости и нетолеранцији, тврди Перовић, који је председник Савета за сарадњу са исељеницима.

Перовић тврди да Црногорци у Србији данас доживљавају, како каже, "таласе мржње које су својевремено доживљавали Хрвати, Словенци, Албанци, Бошњаци".

У последње време посебно од припреме Закона о слободи вероисповести та нетрпељивост је доживела крешендо, навео је Перовић.

Као илустрацију томе он је поменуо изјаве српског министра спољних послова Ивице Дачића, које је квалификовао као "фашистичке претње", којима, како је рекао, покушава не само да заплаши Црногорце у Србији, већ да најави да би им се "можда још ко зна шта могло десити".

Од тих претњи и застрашивања до предузимања конкретних репресивних мера само је један корак. Ми не треба да живимо у илузији да се од застрашивања неће направити тај корак даље, навео је Перовић.

Овај професор новосадског универзитета тврди и да нема сумње да је безбедност Црногораца у Србији угрожена.

Констатације да су угрожена права Срба у Црној Гори апсолутна су лаж и то најбоље показују цифре, казао је Перовић.

На попису становништва 1991. године Срба је у Црној Гори било девет одсто, на последњем попису их је било скоро 29 процената. С друге стране Црногораца је у Србији било преко 160.000 данас их је око 38.000. Цифре саме по себи говоре, рекао је Перовић.

Изгледа да су Црногорци дошли на ред као објекат мржње у Србији и додао да су Црногорци то били и у референдумском процесу, што је, како тврди, осетио на властитој кожи.

Говорећи о односима Србије и Црне Горе, Перовић каже да они никада нису били лошији.

Тврди да званични Београд, колико год тврди да се не меша у унутрашња питања у Црној Гори, то перманентно ради и то на, како каже, "веома наиван начин".

Из Владе Србије и кабинета председника стижу најнесхватљивија саопштења у којима се показује та перманентна потреба да се Београд хегемонистички односи према Подгорици. Владајућа политичка класа у Србији је дубоко уверена да је независна Црна Гора провизориј који је привременог карактера и да Београд има дужност да ради против Црне Горе и да је то нешто нормално. Они дакле покушавају да заврше нормализацију непријатељског рада према једној сувереној држави што је у потпуности неприхватљиво, каже Перовић.

Према професору Перовићу Српска православна црква у Црној Гори се, како је рекао, понаша окупаторски.

Што она објективно и јесте. Ја се надам да ће држава Црна Гора имати снаге да одоли том притиску којем је изложена и да ће Српску православну цркву ставити на оно место које јој припада а то је да буде само једна од верских заједница , ни мање ни више од тога, навео је професор Перовић.

Овај професор Универзитета у Новом Саду тврди да је Србија прежалила Косово, али Црну Гору, каже, не може никако.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести