Порфирије: Памтимо да не би неко могао да каже то се није десило

НОВИ САД: Патријарх СПЦ Порфирије поручио је вечерас у Новом Саду, на обележавању 27. годишњице акције хрватске војске и полиције "Олуја" у којој је 250.000 Срба протерано из Хрватске, а више од 1.700 убијено и нестало, да морамо да праштамо, али да не смемо да заборавимо, већ памтимо да не би неко могао да каже да се то није десило.
t
Фото: Танјуг/Ненад Михајловић

Патријарх је после парастоса за жртве, којим је почело свечано обележавање годишњице "Олује" у присуству државног врха Србије и Републике Српске, рекао да морамо да праштамо јер је то јеванђељска заповеста, али да нећемо не само молитвено већ и на сваки други начин да заборавимо страдање нашег народа.

Не смемо и не можемо, поручио је патријарх српски Порфирије.

Истакао је да се морамо сабирати и не месту страдања светог мученка Вукашина Јасеновачког, као и на сваком месту на коме су страдали наша браћа и сестре који су били невини, али и на свим местима на коме су страдали невини људи без обзира ком народу припадају и како се Богу моле.

Подсетио је да је на речи Вукашина који је рекао када му је монструм кидао делове тела: "Дијете само ти ради свој посао".

Фото: Танјуг/Ненад Михајловић

"Отуда је најблаже речено људски неразумно, погрешно и неправедно када неко налази разлога да онемогући било кога просјака или цара, богатог ил сиромашног, домаћег или странца, обичног грађанаи или функционера, премијера или председника, ма ког звања био онај ко има потребу да се на месту Вукашиновог страдаја или било ком другом сличном месту сусретне са собом и Богом и да смирено упали воштаницу и узнесе скрому молитву Богу. Сабираћемо се на молитву и на оваквим местима као што је Нови Сад - српска Атина и другим", поручио је патријарх.

Он је истакао да се вечерас молимо за упокојење свих невино страдалих жртава страшних августовских дана 1995. године.

"Сабрали се да се молитвено сетимо насилног егзодуса нашег народа са подручја Далмације, Баније, Кордуна, Лике и Западне Славоније", додао је Порфирије.

Фото: Танјуг/Ненад Михајловић

Вучић: Наша политика јесте и остаће мир, мир и мир

Председник Србије Александар Вучић поручио је поводом обележавања годишњице акције ''''Олуја'''' да политика Србије јесте и остаће мир, готово по сваку цену.

"Наша политика јесте и остаће мир, мир и мир, готово по сваку цену", написао је председник Вучић на Инстаграм налогу ''''будуцностсрбијеав'''' уз фотографије са скупа у Новом Саду.

Председник Вучић у Новом Саду присуствује обележавању 27. годишњице акције "Олуја".

Олуја је Погром, бол не престаје ни после 27 година

Годишњица војне акције "Олуја", у којој су Срби из Хрватске насилно протерани, обележава се вечерас у Новом Саду, граду који је пригрлио највише избеглих у том погрому, а они који су морали да напусте свој дом кажу да бол и туга ни након 27 година не пролазе, али и да су у Србији наишли на пријатељску руку, помоћ и разумевање.

Председник Удружења прогнаних Крајишника из Новог Сада, Миле Јованчевић казао је Тањугу да злочини почињени над Србима на територији Хрватске и БиХ не смеју бити заборављени и да неко мора сносити одговорност за све жртве и злодела над нашим народом.

Фото: Танјуг/Ненад Михајловић

"Вечерас из Новог Сада шаљемо племениту поруку, за све људе овог света, да се чувају, пазе једни на друге, да су људски животи вреднији од било каквог богатства и територије", поручио је Јованчевић.

Он је један од оних који су у "Олуји" заувек напустили своје огњиште и прича да су сва његова сећања на тај догађај потресна.

Сећа се да је тада био дечак и да је страшно било гледати како авијација бомбардује цивиле, старе и нејач на Петровачкој цести.

Чланица удружења Кола српских сестара каже да је свој дом у Западној Славонији морала да напусти 1991. године и да се од тада залаже да помогне људима који деле њену судбину.

Рекла је да је обележавање "Олује" симбол туге и да је у име тог прогона написала песму "Река туге", која говори о егзодусу 200.000 Срба, 1.700 изгинулих и 700 оних којима се губи сваки траг.

"Дај Боже да се тако нешто никада не понови и да те реке туге пресуше и више никада не буде мржње", казала је она за Тањуг.

Старија Новосађанка рекла је да је на данашњи скуп дошла како би пружила подршку нашем страдалом народу у ратовима деведесетих.

Сматра да Олуја за нашу нацију представља жалост и тугу, која не пролази, а да су наши људи који су прогнани срдачно дочекани.

Фото: Танјуг/Ненад Михајловић

Једна од саговорница Тањуга сада живи у Сремској Каменици, а за време "Олује" пребегла је са двоје мале деце у Србију. Супруга је изгубила у рату.

"Обележавањем ''Олује'' на овакав начин показујемо шта је заиста прошао наш народ", каже она, док се присећа да је са две ћерке и комшијама избегла из свог краја, а успела је да понесе само нешто основних ствари.

У колони их је, прича, пресрела војска, претресли су их, а јасно се сећа страха за живот своје двоје деце.

"Онда се срушила једна кућа, пукла је зоља, попадали смо у канал... Одвукли смо се тим каналом, а онда нас је покупио неки човек и помогао да пређемо код Уне", присетила се она болних тренутака и борбе да сачува свој живот.

Таквих судбина је на хиљаде, међу српским народом који је избегао из Крајине, пред налетом хрватске војске и полиције, у акцији у којој је више од 1.700 Срба убијено, а чак 250.000 прогнано.

Нови Сад је град у којем су се највише населили избегли из Крајине, Лике, Кордуна, а вечерас је место у којем се обележава сећање на све страдале.

Бројни грађани, са државним врхом, обележавају годишњицу "Олује", а на Тргу Слободе у Новом Саду вијоре се заставе Србије и Републике Српске.

Брнабић: Данас се сећамо бруталног етничког чишћења

Премијерка Србије Ана Брнабић навела је поводом обележавања годишњице ''''Олује'''' да је данас један од најтужнијих дана у новијој историји српског народа.

"Данас се сећамо бруталног етничког чишћења, почињеног над Србима у Хрватској, када је са својих вековних огњишта протерано више од четврт милиона наших сународника. Неколико хиљада њих није успело да преживи овај злочин, док се многи од њих и дан данас воде као нестали.

Не сањамо снове о томе да ћемо некоме изменити поглед на дешавања са краја прошлог века нити да ће српске жртве добити поштовање и правду коју заслужују. Наше је право да памтимо, да их се сећамо и штитимо их од заборава", написала је Брнабић на Инстаграму.

"Поносна сам што смо се вечерас у Новом Саду окупили сви заједно, представници Срба из читавог региона, да мирно и достојанствено обележимо овај датум који ће остати заувек уписан црним словима у нашем календару", додала је она.

Премијерка је навела и да је данашња Србија, предвођена председником Александром Вучићем, највећи гарант мира и стабилности на Балкану.

"Наша држава, каква је данас, највећи је најпоузданији је ослонац свом народу и пружа јасну визију да је наша будућност светла, заснована на економском напретку, привредном просперитету и стабилности. Уједно, наше историје се са поносом сећамо, наша страдања и претрпљене злочине памтимо и српске жртве чувамо од заборава", написала је Брнабић.

Она је додала да је Србија у потпуности окренута будућности, истовремено одлучна да никада не заборави своју прошлост.

"Трајно смо опредељени за мир и стабилност, али и за то да се наших жртава сећамо и не дозволимо да се њихова судбина, никада, никада више не понови", закључила је председница Владе.

Премијерка Брнабић присуствовала је вечерас у Новом Саду обележавању 27. годишњице акције "Олуја".

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести