Вучић и Данијелсон о евроинтеграцијама, Косову, региону...

БЕОГРАД: Председник Александар Вучић данас је са генералним директором Генералног директората Европске комисије за суседску политику и преговоре о проширењу Кристијаном Данијелсоном разговарао о европским интеграцијама Србије, проблемима у дијалогу са Приштином и регионалној сарадњи.
 Aleksandar Vučić  i Kristijan Danijelson Foto: Tanjug
Фото: Александар Вучић и Кристијан Данијелсон Фото: Танјуг

Вучић је истакао да се Србија залаже за наставак дијалога о нормализацији односа са Приштином, који је могућ тек након што Приштина повуче таксе које је увела на робу из централне Србије, које представљају грубо кршење међународног права и ЦЕФТА споразума. Он је нагласио да је велики проблем што дијалога нема и поздравио залагање представника ЕУ да Приштина повуче таксе.

Вучић је рекао да пуноправно чланство у ЕУ представља апсолутни спољнополитички приоритет и нагласио опредељеност Србије да настави спровођење бројних политичких и економских реформи, регионалну сарадњу, као и нормализацију односа са Приштином. "Србија се залаже за мир и стабилност у региону, те се регионална сарадња, јачање односа са суседима и наставак политике помирења налазе на листи наших спољнополитичких приоритета", истакао је председник.

Данијелсон је похвалио економске реформе, као и напоре Владе Србије и председника Вучића на изради Медијске стратегије. Нагласио је да су из Европске уније упућене јасне поруке Приштини о неопходности повлачења одлуке о таксама и да је за Србију од кључног значаја наставак дијалога између Београда и Приштине. 

Данијелсон је, такође, истакао да Србија има врло добре резултате у фискалној консолидацији, али да мора и даље да ради на реформама и смањењу сиве економије, а пре свега на владавини права и бољем функционисању демократских институција.

Посланици с Данијелсоном о евроинтергацијама

БЕОГРАД:  Чланови Одбора за европске интеграције и Одбора за спољне послове разговарали су данас са директором Генералног директората за суседску политику и преговоре о проширењу ЕК Кристијаном Данијелсоном о европским интеграцијама Србије и улози Народне скупштине у том процесу.

Председник Одбора за европске интеграције Ненад Чанак рекао је да је чланство Србије у ЕУ стратешко опредељење и да у Народној скупштини постоји већинска подршка народних посланика европским интеграцијама. 

Чанак је изнео очекивање да ће напредак Србије у овом процесу бити евидентиран и у новом Извештају Европске комисије о напретку наше земље, који се очекује после избора за Европски парламент, који ће се одржати у мају ове године.

Чанак је рекао и да према последњем истраживању 55 одсто грађана подржава овај процес, а да спровођење реформи подржава преко 70 одсто грађана. Закључио је да би убрзањем процеса европских интеграција, ЕУ послала јасну поруку грађанима Србије да она жели Србију у свом чланству.

"До сада је отворено 16 преговарачких поглавља, Европској комисији су достављене преговарачке позиције за још пет поглавља, а на још три преговарачке позиције се ради", навео је председник Одбора за европске интеграције. 

Данијелсон је приметио да је чланство Србије у Европској унији циљ и Србије и ЕУ. 

"Интеграције Западног Балкана нису дуго биле приоритет Европске уније, али се од 2017. године показује посвећеност интеграцијама овог региона, усвајањем Стратегије о проширењу држава Западног Балкана", навео је Данијелсон и додао да остаје још значајан посао да се обави у спровођењу реформи, како би се испунили сви предуслови за пуноправно чланство овог региона у ЕУ. 

Реформа правосуђа и владавина права, сузбијање корупције и организованог криминала и слобода изражавања, кључне су области за спровођење реформи, истакао је Данијелсон и указао и на значајну улогу Народне скупштине у том процесу. 

Састанку су присуствовали и заменица председника Одбора за европске интеграције Елвира Ковач и чланице Одбора Гордана Чомић и Вера Јовановић, чланови Одбора за сполне послове Драган Шормаз и Душица Стојковић, као и шеф Делегације Европске уније у Србији Сем Фабрици. 

Било је речи о улози одбора и Народне скупштине у европским интеграцијама Србије, актуелним дешавањима у Парламенту, о спроведеним привредним реформама и постигнутој макроекономској стабилности, предстојећем усвајању медијске стратегије и значају регионалне сарадње и помирења.

Саговорници су разменили мишљења и о изазовима са којима се суочава ЕУ, као што су Брегзит, мигрантска криза и еколошке промене. 

EUR/RSD 117.1117
Најновије вести