Вучић: Корона прави све веће проблеме, болнице све пуније

БЕОГРАД: Корона нам прави све веће проблеме и болнице су све пуније, рекао је председник Александар Вучић новинарима, сумирајући оно што је била тема посебне седнице владе на којој је и он учествовао.
v
Фото: Tanjug (video)

Указао је да је констатовано да је Београд све израженије жариште, где има све више проблема са ширењем корона вируса, због чега, каже, журимо да завршимо нову болницу у Батајници.
 

Договорено је да се ради у три смене како би она била отворена 1. децембра.
 

Указао је да, према актуелним подацима, данас има седам преминулих, а због мањег броја тестирања имамо мање заражених, уз већи проценат позитивних.

Готово 2. 000 ковид пацијената је у болницама.

Председник је упутио апел грађанима да се придржавају мера како би чували наше старије суграђане.

Указао је да су многи завршили у болници где се налазе више од 30 дана, те рекао да не жели да прича колико то кошта вишеструко више од онога колико је свако издвајао за здравствено осигурање.

Казао је да лекарима треба рећи хвала, и да му је жао што је због политике избрисан диван аплауз тим људима.

Да не кажем да нико није рекао хвала држави иако је платила много више на лечење наших грађана. Моја је молба да поштујемо све мере у све тежој ситуацији, нагласио је он.

Вучић је изразио уверење да ће и болница у Крушевцу моћи бити завршена до Светог Николе.

Ми смо тиме онда дратисчно увећали болничке капацитете, закључио је он.

Молба за Штаб да се не затварају угоститељски објекти

Председник Србије  замолио је премијерку Ану Брнабић и све чланове Кризног штаба да, уколико је могуће, не доносе одлуку о затварању угоститељских објеката, како не би остали без прихода.

На конференцији после седнице владе, Вучић је рекао да је Србији потребно да не затвара своју економију.

Молио сам данас и претходних дана, и председницу владе и Кона, Пелемиша, Стевановића, Кисић и све остале из Штаба... само ако је могуће да не затварамо све у угоститељству и свуда, ако је могуће, али, наравно, ако није, ми ћемо да затворимо, рекао је Вучић.


Пад БДП у 3. кварталу само 1,3 одсто,најбољи у Европи

Председник Србије Александар Вучић пренео је новинарима да је Србија, према најновијој флеш прогнози, имала пад БДП-а у трећем кварталу од 1,3 одсто, што је тренутно најбољи резутлат у Европи.

Каже да се чекају подаци за још неке земље, али да ћемо свакако бити први или други по расту од минус 1,3 одсто у односу на исти квартал прошле године.

Са друге стране, имали смо у трећем кварталу раст БДП-а у односу на други квартал ове године од 11 одсто, додао је Вучић.

Председник напомиње да се многе земље у Европи хвале растом у односу на други квартал, али да је тако зато што су имале велики раст зато што им је други квартал био веома лош.

Подаци за трећи квартал су позитивне вести, додао је Вучић и истакао да сада свакако можемо да тврдимо да ће Србија имати највећи раст БДП-а за целу 2020. у Европи.


Истиче да је у овим тренуцима "сваки динар" потребан људима који раде у угоститељсву, с обзиром да су у ранијим таласима пандемије најмање радили.

Последњи разговор с Амфилохијем био другачији

Председник Србије рекао је да су његов последњи и претпоследњи разговор с митрополитом Амфилохијем били много другачији од ранијих, јер му је тада, каже, митрополит рекао да много боље разуме његову позицију и позицију Србије.

Вучић је на конференцији за новинаре после седнице Владе Србије, којој је присустовао, упитан о разумевању људи за проблеме са којима се суочава Београд, напоменуо да је његов последњи и претпоследњи разговор са владиком Амфилохијем био много другачији него разговор пре две године.

Митрополит Амфилохије ми је рекао да много боље разуме моју позицију и позицију Србије него сто је разумео раније. Нисам био сам, имам и сведоке, рекао је Вучић.


Покушао сам да одам поштовање, а постао сам мета

Вучић је изјавио да је његова одлука била да присуствује сахрани митрополита Амфилохија и ода поштовање човеку са којим се, каже, није често слагао, али кога је ценио као великог народног трибуна, који се ретко рађа.

То је била моја жеља и обавеза, да одем и да се поклоним и ништа више, рекао је Вучић и демантовао писање појединих медија да је тражио да говори на сахрани митрополита.

Истиче да "када се Срби око гроба не би потукли, неко би се чудо догодило" и додао да још не памти у нашој историји да смо то успели да избегнемо.

Каже да као народ још нисмо успели да одамо поштовање на честит начин човеку који мисли другачије, а за кога морате да признате да је велики.

Ја сам то покушао, а постао сам мета, истакао је председник.

Вучић је упитао кога је позвао и тражио да говори, а ако није он, питао је ко је у његово име и од кога тражено да он говори.

Наравно да нисам тражио да говорим, јер није било ни место, ни време да ја говорим, имао је много ближих људи, рекао је Вучић.

Уверен је, каже, да је његов одлазак у Подгорицу многе изненадио и да због тога нису били "нарочито срећни и задвољни", али су сви, каже, били љубазни.

Вучић је истакао да је без обзира на реакције, његово место, као српског председника, било на тој сахрани.

Поновио је да ни од кога није тражио да говори, нити га је то, каже, занимало, већ је желео да покаже значај јединства нашег народа.

Поручио је политичарима у Црној Гори да форимрају владу какву год желе, а да ће у Београду и Србији увек имати доброг партнера.


Упитан да ли људи разумеју проблеме са којима се суочава Београд, Вучић је рекао да верује да су људи све образованији и све бољи едуковани по питању проблема са којима се суочава Београд и онога што се збива.

Упитан у којој мери се проблем Косова и Метохије може одразити на развој економије Србије, Вучић је рекао да однос економије и Косова значајним делом међуусловљен.

То смо знали и до сада. Успевали смо да некако да штитимо наше државне и националне интересе и да нам економија напредује најбрже у Европи, рекао је Вучић.

За Србију би било нешто лакше да победи Трамп...

Председник Србије изјавио је да нема сумње да би за Србију било "нешто лакше" када би на сутрашњим изборима у САД победио кандидат републиканаца и актуелни председник САД Доналд Трамп.

Вучић је на конференцији за новинаре, говорећи о косовском проблему, рекао да за Београд остају важни амерички избори на којима је, без сумње, фаворит демократски кандидат Дзо Бајден, са којим, како каже, лично има коректне односе, али чија политика није била наклоњена Србији.

Та политика и неће бити наклоњена Србији и то нема везе с добрим личним односима, то морамо да знамо, рекао је Вучић.

Он је навео да не мисли да је "сасвим реална" победа Доналда Трампа, али да није немогућа и да би за Србију то било "нешто лакше".

Победа Трампа би без сумње била нешто лакша и то није питање односа. Зато се чудим појединим људима који кажу ''шта ћемо ако победи Бајден''... Па нећемо ништа, али нисмо слепи, глуви и глупи да не видимо шта би било нешто лакше и боље за нас, рекао је Вучић.

Он је навео да сви морамо да видимо и разумемо колико је тешка ситуација за нас и да нису идеалне ствари за нас у Европи и свету, наводећи као пример и кључне политичке факторе у Немачкој.

Како каже, ЦДУ има макар мало разумевања за тешкоће којима се суочава Београд, али други не.

ЗСО безусловна обавеза Приштине

Председник Вучић изјавио је да је чланове Владе Србије на данашњој седници упознао са током дијалога с Приштином и да им је указао да Србија не може да прихвати став Приштине да ће Заједницу српских општина формирати после признања независности, јер је ЗСО безусловна обавеза предвиђена Бриселским споразумом.

Вучић је на конференцији за новинаре после седнице владе којој је присуствовао рекао да је члановима владе указао на чињеницу да Србија не може да прихвати да представници привремених приштинских институција не испуни своје обавезе из претходно потписаних споразума, већ да говоре да је важно да Београд призна независност Косова, а да ће они онда формирати Заједницу српских општина.

Они су се обавезали на стварање ЗСО не под условом било каквог признања, већ под условом да се испуне ствари око регионалне полиције, партиципације на изборима, све што је писало у Бриселском споразуму, и не могу да измишљају нове споразуме који не постоје, рекао је Вучић.

Каже да то Београд доводи у не лаку ситуацију, јер то говори да Албанци суштински не желе компромисно решење и да једино о чему причају јесте такозвано међусобно признаје, односно да Србија призна независно Косово.

Нама није у највећем нациоанлном интересу да будемо признати од стране Приштине пошто смо ми земља чланица УН тако да прича о међусобном признању јесте прилично бесмислена, а они је понављају као папагаји, рекао је Вучић.

Он је навео да је на седници било речи и о пројектима којима Београд може да помогне Србима на КиМ, наводећи да је отворена лабораторија за узимање ПЦР тестова у Косовској Митровици.

Како каже, говорило се о пројектима проширења капацитета и изградњи нових пројекта у здравственом сектору у Косовској Митровици и Грачаници.

Верујем да ћемо за то имати снаге у наредних годину, годину и по дана, без озбира на економске проблеме изазване ковидом19, рекао је Вучић.

О расту привреде: Можемо да будемо оптимисти

Вучић је изјавио да у Србији расте индустријска производња и да по том питању можемо да будемо оптимисти.

Он је навео и да би било значајно и добро за земљу када би ИТ сектор, чији извоз ове године учествује у БДП-у са 5,6 одсто, порастао на шест одсто, поготово зато што је тешко за очекивати да пољопривреда, после три, и четврту годину за редом оствари рекордне резултате.

Индустријска производња расте, а то је крвоток, суштина, рекао је Вучић.

Он је изнео податак да је прерађивачка индустрија забележила раст од 2,3 одсто у односу на трећи квартал 2019. године, укупна индустрија раст од 3,1 одсто, а пољопривреда је "порасла"за 4,5 процената.


ММФ прогнозира Србији у наредне 3 године раст од 10,2 одсто

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да су пројекције Међународног монетарног фонда (ММФ) да ће укупан привредни раст Србије у наредне три године, ова плус наредне две, бити 10,2 одсто.

Вучић је истакао да ће то бити најбољи раст у Европи.

Упоређујући с прогнозом ММФ-а за остале земље, Вучић је навео да ће Северна Македонија имати привредни раст 4,3 одсто, Албанија 3,8 одсто, Румунија 2,5 одсто, БиХ 2,1 одсто, Бугарска 3,6, цела источна Европа 2,2 одсто, тзв. Косово 1,7 одсто, Словенија 1,5 одсто, Мађарска 1,5 одсто, Хрватска 0,7, Црна Гора -3,3 одсто.

Истиче да ће до краја 2022. године Србија "побећи" са три и по милијарде евра Хрватској, а Црној Гори за још пет милијарди евра.

Да би тај резултат остварила, Вучић истиче да ће у земљи морати више да се ради и гради у свим сферама друштвеног живота.


Фото: Tanjug (Mihajlo Jelisavčić)

Када имате такве податке, онда можете да будете оптимисти, рекао је Вучић.

Он је указао да је проблема било у нискоградњи, због недовољно плаћања и мање улагања у одржавање и изградњу локалних и регионалних путева, што ће се, каже, исправити с 14,7 милијарди улагања и много радова које тек следе.

Да дижемо економију, да не улазимо у свађе

Председник Србије позвао је чланове владе, скупштине и друге државне званичнике на другачији однос према земљама у региону и територијама, да, како је рекао, ми у Србији "трпимо више, а одговарамо мање".

Ту молбу пренео је на данашњој посебној седници Владе Србије и апеловао да треба радити како је најпаметније да наша економија престиже све и да не улазимо у политичке свађе са другим земљама.


До 10. новембра одлука о уласку без ПЦР у Албанију и СМКД

Председник Србије Александар Вучић изјавио је да ће до 10. новембра бити донета одлука о уласку грађана Србије на територију Северне Македоније и Албаније без ПЦР тестова, као и за њихове грађане у Србију.

Такође, од тада ће бити могућ улазак српских грађана на територију Албаније без пасоша, само са личном картом, док је улазак за личном картом на територију Северне Македоније већ омогућен.

Вучић је на конференцији за новинаре, после посебне седнице владе, којој је присуствовао, рекао да је данас разговарао са албанским премијером Едијем Рамом и северномакедонским Зораном Заевом, рекао да земље гледају да олакшају грађанима и направе бољу економију.

Србија ту има велике користи, али имају и сви други, рекао је Вучић.

Он је подсетио да је процена међународних финансијских институција да ће Србија расти најбрже у овом региону Европе, а да ће иза нас бити Северна Македонија и Албанија.

Велика је разлика међу нама, али иза нас ће бити те две земље, рекао је Вучић.

Он је рекао да је иницијатива "Мини Шенген" спас за регион, наводећи да ће цео регион бити снажнији као политички и економски субјекат ако буде заједнички радио.


Вучић је, после ванредне седнице владе, рекао да је договорено, разумевајући тежину позиције Србије, јер никоме не одговара значајно увећана економска снага наше земље, да ћутимо, радимо и пустимо оне који не морају да желе најбоље о Србији, да причају најгоре о нама.

Он је истакао да ће Србија бити једна од ретких земаља која ће не само минималац, већ и плате у јавном сектору и пензије увећавати без значајнијих негативних ефеката по буџет, то јест уз држање зраве привреде бее задуживања наше земље.

Навео је да су готово све европске земље изнад нас по јавном дугу, рекавши да је јавни дуг наше земље испод Мастрихта са 57,8, а Немачка, на пример, изнад 70 процената.

Изразио је задовољство што је данашњој седници присутвовао и председник парламента Ивица Дачић, рекавши да је значајна и парламентарна дипломатија како би имали уједначен, рационалан и одмерен приступ решавању свих спољнополтичкх проблема.

Треба да будемо трпељиви, стрпљиви и гурамо нашу економију напред. То не занчи да се било кога плашимо, да неко суштински неће разумети нашу позицију, већ да желимо добре односе са свима, и једина ствар у којој желимо да се такмичимо јесте економија, стопа раста БДП-а. Тим такмичењем желимо да се поносимо, у другим областима не желимо да се такмичимо, закључио је он.

EUR/RSD 117.1207
Најновије вести