Додик: Нећу гласати за Годишњи национални план

БАЊАЛУКА: Српски члан Председништва БиХ Милорад Додик изјавио је да неће гласати за Годишњи национални план за приступ НАТО-у (АНП).
dodik, tanjug
Фото: Tanjug/D.Kujundžić, arhiva

Додик је за РТРС рекао да ће Република Српска после 5. септембра одлучити како ће се даље понашати у односу на БиХ.

"Они су то искомпликовали. Ја не тражим да се та тачка повуче са дневног реда, али ћу гласати против. Чини се да кандидат (за председавајућег Савета министара) неће проћи. До 5. септембра имају рок, па ћемо видети како даље", рекао је Додик у интервјуу за РТРС.

Политичка ситуација у БиХ све је напетија у ишчекивању ванредне и редовне седнице Председништва БиХ где би осим пута у НАТО требало да се расправља и о коначном именовању кандидата за председавајућег Савета министара.

Ситуација у БиХ је неиздрживо лоша, каже српски цлан Председништва БиХ, а циљ је деградирање позиције Срба на нивоу БиХ.

Најављена ванредна и редовна седница Председништва, према свему судећи, неће померити БиХ са статуса кво - нити ће Савет министара изаћи из техницког мандата, нити ће БиХ кренути ка НАТО.

Лидера СДА Бакир Изетбеговић је медијима поручио да се нада да ће Додик променити мишљење и прихватити редуковани текст Годишњег националног плана за приступ НАТО, а како каже Додик, управо ту леже два основна проблема.

Прво, то не може носити назив национални план, јер у БиХ постоје конститутивни народи а не један народ, друго, додаје он, јасно се наводи да је тај план заправо аутоматско чланство у НАТО. Додик наводи и да није истина да је мењао мишљење, јер су и на самом потписивању Споразума присутни знали његов став о НАТО.

"Рекао сам и на састанку, када смо потписивали Споразум, да АНП неће доћи на дневни ред, нити ће бити усвојен и да не рачунају на нашу подршку. Сам Бакир Изетбеговић је рекао да је о АНП почео да размишља након потписивања Споразума. Питајте га у среду о промени става", јасан је Додик.

Због очите међународне подршке, пре свега Американаца у БиХ, Бошњацима не би био први пут да изиграју договор, надајући се да ће добити и оно што им не припада, каже Додик. То, додаје, показује и покушај уплитања америчког дипломате задуженог за Евроазију, Метјуа Палмера, у унутрашња питања БиХ.

"Јуче су тражили да Американци имају увид у то шта је ту на дневном реду. Ја сам рекао да они не могу да се мешају у то- То је седница органа, а њихово уплитање је директно мешање у унутрашње ствари неке земље, али то њима није неприхватљиво као мени. Рекао сам да моји сарадници из кабинета неће учествовати у том разговору, а онда су они рекли "Додика наљутио Палмер". Шта има везе шта је Палмер рекао?", наводи српски члан Председништва БиХ.

Додик неприхватљивим сматра и мешање високог представника у БиХ Валентина Инцка који сматра да је Додикова изјава да це Српска поништити све одлуке које су наметнули Инцкови претходници, ако власт на бх. нивоу не буде формирана у складу са Споразумом, супротна Дејтону. Додик подсећа да су управо високи представници урушили Дејтон, јер су Српској, својим одлукама, отели 83 надлежности.

"Можда нећу успети у неким стварима, али ћу покушати да оставим генерацијама које долазе поруку да је то неприхватљиво и да се против тога требају борити. А Инцко би требало да покрије свој и криминал високих представника који су кршили међународно право", сматра Додик.

Додик упозорава да је владавина међународног фактора у БиХ све време била усмерена против Српске. Због свега, не искључује могућност да се о свим овим питањима изјасни Народна скупштина Републике Српске.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести