ДРАМА НА ЦРВЕНОМ МОРУ Због пресецања каблова поремећно 25 одсто светске комуникације

Званичници у Сједињеним Државама кажу да су подморски телекомуникациони каблови у Црвеном мору прекинути јуче, приликом чега је поремећено 25 одсто преноса података између Азије и Европе, али су додали и да се истражује да ли су каблови на било који начин намерно покидани, као и да ли су за ово одговорни Хути, јеменски побуњеници.
1
Фото: Youtube Printscreen

Амерички званичник рекао је "Би-Би-Сију" да покушавају да открију да ли су подводни каблови саботирани или је то резултат вучења сидра по морском дну.

Побуна Хута, којом пружају подршку погођеном Појасу Газе, у Црвеном мору траје већ недељама.

Чему служе подморски каблови?

Подморски каблови су део комуникације, преко чега се обавља пренос телекомуникационих сигнала и порука, које прелазе делове океана кроз ове каблове скоро брзином светлости.

Шеснаест оптичких каблова, који чине 17 одсто укупног међународног интернет саобраћаја података, пролазе дуж морског дна Црвеног мора.

Скоро сви подморски каблови у свету су у власништву приватних компанија — телеком оператера или инвеститора, док је само око 1 проценат у власништву (делимично или у целости) владе.

Шта се дешава ако се подморски каблови пресеку?

Укратко, глобална комуникација је поремећена.

- Подморска инфраструктура је сада... тако критична компонента глобалне економије да може имати несразмерно велики утицај - рекао је за "Ал Џазиру" Ник Локтон, шеф обавештајних података у "Геолекту".

Према писању наведеног медија, Црвено море има око 17 одсто укупног међународног интернет саобраћаја података. Ако се сви тамошњи каблови извуку, то би пореметило комуникацију Европе са Индијом и источном Азијом и погодило северну и источну Африку.

Који каблови су пресечени и како?

Четири од скоро 20 подморских каблова у Црвеном мору — Сеацом, ТГН-Гулф, Асиа-Африца-Еуропе 1 и Еуропе Индиа Гатеваи — прекинути су у уторак, према "ХГЦ Глобал Communications", који ради на кабловима.

Званичници још увек покушавају да открију како су посечени. Теорије укључују да је то могло бити сидро које је ухватило каблове или намерни прекид.

- У прошлости су оштећени каблови доводили до прекида интернет услуга, али већина компанија које се ослањају на ове каблове има алтернативне путеве - каже Локстон.

Јеменски побуњеници Хути су издали саопштење у којем негирају одговорност за пресецање каблова, након сумње да су намерно изазвали прекид телекомуникације.

Зашто су Хути на мети?

У фебруару су Хути објавили мапу на свом Телеграм каналу на којој су приказани каблови који пролазе дуж дна Црвеног мора.

Телекомуникационе компаније повезане са међународно признатом владом Јемена, које се противе Хутима, рекле су да страхују да би побуњеници могли да гађају подморске каблове.

- Све више се види као валидна мета за актере који су укључени у насилни сукоб. То је циљ високе вредности на који могу да циљају по релативно ниској цени - прокоментарисао је Локстон ту идеју.

Хути су напали бродове повезане са Израелом у Црвеном мору у знак подршке народу Палестине. Недавно су са две ракете погодили брод за расути терет под заставом Белизеа, у власништву УК, Рубимар. Брод је потонуо и из њега је почела да цури нафта од напада, а сада постоје страхови за 41.000 тона испарљивог ђубрива које је носило.

Комерцијални бродови понекад изгубе своја сидра, која онда пресеку каблове. Локстон је приметио да је 2023. године руски оптички кабл прекинут испод Балтичког мора када је кинески контејнерски брод вукао своје сидро преко морског дна.

Неки стручњаци верују да би Хутима била потребна помоћ савезника да оштете каблове, док други кажу да би могли сами да изазову штету.

- Мислим да су, са пролиферацијом технологије, операције које су раније изгледале немогуће за релативно несофистицираног, недржавног актера као што су Хути, сада су савршено на дохват руке - рекао је Локстон.

Где се налазе светски подморски каблови?

Ови каблови се налазе свуда.

Данас је у функцији око 380 каблова укупне дужине више од 1,2 милиона километара. То је довољно да стигнете до Месеца и назад и да вам остане вишка.

Каблови су често у сноповима дуж морског дна, што значи да оштећење често трпи више од једног кабла.

Црвено море има низ каблова који пролазе кроз његову релативно плитку воду.

Kurir.rs/Al Џазира/Пренео: П. П.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести