Глобални пад дознака из дијаспоре за 142 милијарде долара

ЛОНДОН/ВАШИНГТОН: Светска банка предвиђа да ће дознаке миграната рођацима у матичним земљама пасти ове године за 142 милијарде долара на глобалном нивоу, што ће бити њихов највећи пад у новијој историји, услед корона кризе.
dolari
Фото: Tanjug/pixabay.com, ilustracija
Према данашњем саопштењу Светске банке, паду новчаних средстава које мигранти шаљу кући за скоро 20 одсто, што је око четири пута већи пад у земљама с ниским и средњим примањима него током финансијске кризе 2009, у великој мери допринеће смањење њихових плата и запослености у иностранству.
 
„Дознаке су витални извор прихода за земље у развоју. Актуелна економска рецесија узрокована вирусом ЦОВИД-19 озбиљно ће утицати на могућност слања новца кући, због чега је од још виталнијег значаја да скратимо време опоравка напредних економија”, каже председник Групе Светска банка, Дејвид Малпас.
 
Процењује се да једна милијарда миграната - од којих око 270 милиона ради ван својих матичних држава а 760 милиона су интерни мигранти - помаже финансирање трошкова хране, одевања и становања за до три особе у заједницама из којих потичу, изјавио је Дилип Рата, водећи аутор новог извештаја СБ о утицају Цовида-19 на дознаке, у интервјуу за Ројтерс.
 
Ипак, ти радници су обично рањивији током криза.
 
Због наглог повећања стопа незапослености у Сједињеним Државама и економијама Персијског залива и Русије, услед пада цена нафте, новчани токови ове врсте из највећих светских извора су знатно угушени.
 
Дилип Рата додаје да је пад дознака у досадашнејм делу ове године највећи откако је Светска банка почела 1980. године да води такву евиденцију.
 
Укупан износ дознака у свету је прошле године достигао 714 милијарди долара, а ове године ће, према процени СБ, изгледа пасти на 572 милијарде долара.
 
Када су у питању државе са ниским и средњим дохотком, на које се односи највећи део прилива од дознака, предвиђа се пад од 19,7 процената на 445 милијарди долара 2020. године, са рекордног прошлогодишњег нивоа од 554 милијарде долара.
 
Најтеже ће бити погођене земље попут Таџикистана и Непала, где дознаке чине око 30 одсто у БДП-а, каже Рата и напомиње да се међу државама које се ослањају на дознаке налазе и Филипине, Јужни Судан, Тонгу и Хаити.
 
Међутим, Европа и централна Азија, као блок, забележиће процентуално највећи пад ових прилива, за око 28 посто, због заједничког дејства пандемије и пада цене нафте, проценила је Светска банка.
EUR/RSD 117.1527
Најновије вести