Хакери напали Владу Украјине, компаније у Русији...

КИЈЕВ/МОСКВА/КОПЕНХАГЕН: Влада Украјине саопштила је да су данашњим сајбер нападом погођене њене мреже, као и главни аеродром у престоници те земље, Кијеву, док сличне нападе пријављују и светске компаније из Русије и Данске.
Hakeri napad / pixabay.com
Фото: pixabay.com

Заменик премијера Украјине Павло Роженко рекао је да је владина мрежа пала и на Твитеру објавио слику монитора на коме се види порука којом рачунар пријављује грешку.

Поред Владе, погођен је и низ украјинских институција, укључујући и банке, електродистрибуцију те земље, као и главни аеродром у Кијеву.

"Нама је такође пала мреза. Ова слика се приказује на свим владиним рачунарима", написао је Рожено на Фејсбуку, говорећи о пропратној слици коју је окачио.

Главни аеродром у Кијеву био је на мети такозваног "спама", што значи да је мрежа нападута огромном количином информација које за циљ имају ометање сервера и рачунара.

"У вези са ванредном ситуацијом, могуће је да ће неки летови бити одложени", саопштио је директор аеродрома Јевен Дикне на Фејсбуку.

И украјинска државна компанија за производњу авиона, "Антонов", погођена је сајбер нападом.

Портпаролка "Антонова" је изјавила да за сада није јасно колико је био озбиљан напад.


У таласу сајбер напада погођен и Чернобиљ

Чернобиљски систем за надзор нивоа радијације погођен је и тренутно је угашен због великог сајбер напада који је данас погодио више земаља широм света, саопштила је портпаролка угашене нуклеарне електране.

Званичници саопштавају да су запослени приморани да користе преносне бројаче како би мерили нивое радијације, преноси АФП.
Због сајбер напада, систем надзора је угашен, саопштила је украјинска агенција која надгледа "зону искључења", што је заправо подручје успостављено 30 километара око Реактора број четири, који је експлодирао у катастрофи у Чернобиљу 1986. године.


Сличне нападе у Русији пријавиле су компаније "Росњефт", "Башнефт", "Марс", "Нивеа", "Мондељез интернешнел", које су како агенције наводе, погођене "Петја" вирусом. 

Нападачи траже откуп од 300 америчких долара у биткоину. Биткоин је криптовалута, створена са циљем да буде веома тешка за праћење корисника који користе ту валуту. Цена једног биткоина на сајбер тржишту тренутно износи отприлике 2.500 долара.

"Петја" вирус је другачији од уобичајених "ренсомвер" вируса који се користе за нападе у којима се од корисника тражи откуп ради приступа фајловима. "Петја" је другачија у том смислу што уместо да шифрује, тј. закључава фајлове један по један, користи ниже структуре хард диска да закључа комплетан систем.

"Петја" је веома опасан вирус уколико се "развије" на рачунару. Веома лако се чисти са система уколико се детектује у раној фази инфекције.

И руски нафтни гигант "Росњефт" био је изложен сајбер нападу, наводи агенција АФП.

Та компанија је на Твитеру саопштила да је у питању "моћан хакерски напад".

У "Росњефту" се надају да инцидент нема везе са текућим правним процесима са фирмом "Система".

Пад ИТ система пријавила је и компанија "Мелер-Маерск груп" из Данске која се примарно бави транспортом и делатностима у енергетском сектору. 

Дански медији саопштавају да су погођене канцеларије "Маерска" у Британији, Панами и Венецуели.

"Безбедност пословања наших муштерија и наших људи је наш главни приоритет", саопштила је компанија "Маерск" на Твитеру.

EUR/RSD 117.1484
Најновије вести