ХАОС У ХАГУ КАМЕНИЦЕ, БАКЉЕ, ОКЛОПНА ВОЗИЛА Протести се отели контроли, има повређених ПОЛИЦИЈА КОРИСТИ СУЗАВАЦ (ВИДЕО)

У сукобима у Хагу између присталица и противника еритрејске ауторитарне власти повређена су четири полицајца и причињена је велика материјална штета, саопштила је данас полиција у том холандском граду.
1
Фото: X/printscreen

Каменице и пиротехничка средства бачени су на полицију и хитну помоћ док су се супротстављене групе сукобиле у граду.

Потпуно су изгорела два полицијска возила и један аутобус, а друга возила су оштећена. Оштећен је и центар у коме је провладина група организовала скуп.

Полиција је употребила сузавац да угуши нереде након што је стигла група која се противила влади председника Еритреје, Исајаса Афеверкија. Градоначелник Хага Јан ван Занен осудио је насиље и прогласио ванредно стање у тој области.

 

„Хајде да ослободимо озбиљно насиље“

„Наши полицајци су изненада били суочени са изузетно озбиљним насиљем“, рекла је шеф полиције Мариелле ван Вулпен. "Жалосно је што су полицајци и друге хитне службе озбиљно нападнути. То је неприхватљиво", рекао је Ван Вулпен и додала да су истраге у току.

Мајра Кумен, бивша холандска политичарка, а сада портпаролка Еритрејаца у Холандији, рекла је за јавни сервис НОС да је око 500 припадника еритрејске заједнице било на забави у центру. Она је рекла да састанак није политичке природе и да учесници нису тражили сукобе.

Чести нереди на скуповима Еритреје

Последњих месеци избили су нереди на скуповима Еритреје у другим земљама. Сукобили су се присталице и противници диктаторске власти у земљи на Рогу Африке. Прошлог лета, 26 полицајаца повређено је у нередима на еритрејском фестивалу у Гисену, у близини Франкфурта у Немачкој.

Само неколико недеља касније, 50 људи је повређено на Еритрејском фестивалу у Стокхолму, у Шведској. Десетине људи повређено је у Тел Авиву у септембру када је протест противника еритрејске владе против догађаја у амбасади земље прерастао у насилне.

Еритреја, са око три милиона становника, налази се у североисточној Африци на Црвеном мору и углавном је међународно изолована. Афеверки је владао земљом од стицања независности пре око 30 година. Политичке партије су забрањене, а слобода изражавања и медија су озбиљно ограничени. Нема парламента, нема независних судова, нема организација цивилног друштва.

Дневник, Курир

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести