Како је Јапан победио коронавирус

ТОКИО: Док се ванредно стање у Јапану ближи крају, земља бележи само десетине нових случајева корона вируса, а до тог тренутка је стигао упркос томе што је у великој мери игнорисао мере какве су широм света биле стандард, оцењује Блумберг.
korona kovid
Фото: Tanjug/Pixabay, ilustracija

У тексту се наводи да у Јапану нису уведена никаква ограничења кретања, као и да су остали отоворени локали од ресторана до фризерских салона.

Додаје се да земља није имала ни високотехнолошке апликације за праћење кретања људи.

Иако су се многе државе државе определиле за стратегију "тестирање, тестирање, тестирање", у Јапану је тестирано само 0,2 одсто становништва, што ме међу најнижим стопама у развијеном свету.

Крива се ипак изравнала, а број умрлих мањи је од 1.000.

У Токију, који је једно од најгушће насељених подручја у Јапану, број новозаражених је већином једноцифрен.

Стога је анализа разлога који су омогућили да Јапан победи коронавирус не придржавајући се мера које су други увели постала ствар националне дебате.

Сви се слажу око једног - није постојао "сребрни метак", односно један фактор који је направио разлику, наводи Блумберг.

"Само гледајући број умрлих, јасно је да је Јапан био успешан. Но ни стручњаци не знају зашто", рекао је Микихито Танака, професор комуникологије са Универзитета Васеда и члан саветничке групе за коронавирус.

Медији су објавили листу са 43 могућа разлога због којих је Јапан био успешан у борби против корона вируса, а она укључује различите факторе, од културе ношења маски и ниског нивоа гојазности, до релативно ране одлуке да се затворе школе, па чак и претпоставке да Јапанци приликом говора због карактеристика језика испуштају мање капљица.

Стручњаци с којима је разговарао Блумберг такође су сагласни да одговор на питање одакле успех у борби против коронавируса лежи у више различитих фактора.

Ипак, мере које је Јапан спровео могле би да послуже као дугорочна лекција за земље које се налазе усред епидемије.

Један од важнијих фактора је чињеница да је Јапан врло брзо почео трагање за контактима, а то је било могуће јер у јапанским здравственим центрима више од половине медицинских сестара има искуства у праћењу зараза.

Јапан се концентрисао на тражење такозваних кластера на појединим локацијама као што су клубови и болнице како би лоцирали заразу пре него што измакне контроли.

Осим тога, још један догађај припомогао је да се Јапан добро припреми за епидемију.

Усидрење крузера Дајмонд принцес у фебруару, на којем су се заразиле стотине људи, помогло је јапанским стручњацима да врло рано добију вредне податке о томе како се вирус шири и схвате да је реч о опасности која се може лако пренети на Јапан.

Осим тога, у Јапану су стручњаци преузели главну реч те су успешно искомуницирали једноставну поруку о томе како треба избегавати затворена места, пренапуњене просторе и блиске контакте.

Сматра се да је то било много успешније од спровођења потпуне физичке изолације.

Као још један фактор наводи се и развијена свест о здрављу која постоји код јапанских грађана.

Иако је Јапан избегао најгоре сценарије у здравственом смислу, благе мере рестрикције нису успеле да спасу земљу од негативних економских учинака.

У прва три месеца ове године Јапан је пао у рецесију, а економисти предвиђају да ће други квартал бити најгори у историји.

Власти упозоравају да, ииако ће све мере ускоро бити укинуте, нема повратка на старо и нормално.

Осим тога, ако дође до другог таласа заразе, ризик у Јапану који има најстарије становништво и даље остаје велики.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести