Карпентер: Продубљене поделе у Црној Гори, има руског утицаја

ВАШИНГТОН: Ситуација у Црној Гори, после усвајања Закона о слободи верисповести, постала је део пропаганде и кампање дезинформисања коју води Русија, тврди у интервјуу за Глас Америке Мајкл Карпентер, бивши званичник Пентагона и садашњи директор Пен Бајден центра.
Majkl Karpenter Foto: VS
Фото: ВС

Карпентер, међутим, истиче да је неопходан дијалог са СПЦ о закону који је, како сматра, изазвао даљу поларизацију у црногорском друштву.

Закон о слободи вероисповести продубљује поделе у Црној Гори између, како каже Мајкл Карпентер, оних који се декларишу као Срби и остатка црногорског друштва.

"То је је за жаљење јер је Црна Гора једна од малобројних примера мултиетницких демократских држава, у којој је ситуација углавном била мирна после одвајања од Србије, али и пре тога. Ово што се сада дешава - етничке или религијске тензије, зовите их како хоћете, треба пажљиво посматрати, јер има потенцијал да уздрма ствари у друштву", рекао је он.

Тензије које је усвајање закона изазвало између Црне Горе и Србије, а посебно оштру реторику појединих српских званичника, бивши званичник Пентагона посматра у контексту изборне године у обе земље. Поручује, медутим, да у обзир треба узети и шири геополитички аспект спора.

"СПЦ је коришцена као алат "меке моћи" за промоцију српских и руских интереса у региону. Права свих религијских заједница треба да буду узета у обзир, треба поштовати имовинска права, али постоји и то хибридно такмичење које се овде одвија иза кулиса", сматра Карпентер.

На питање да ли види улогу Русије у томе, он одговара потврдно.

"Видим да се у руским медијима и на друштвеним мрежама манипулише овом ситуацијом, чак сам видео и да је руска агенција ТАШ пренела да су САД иза овог закона и да је америчка влада наводно натерала власти у Црној Гори да усвоје закон - што је бесмислица. Али, показује да се све политизује и све постаје део пропаганде и операције дезинформисања коју спроводи руска страна. Дакле, постоји јасан руски утицај у противљењу овом закону, као и покушај да се покаже да закон има некакве везе са Западом, наводи он.

Карпентер оцењује да је проблем са руском пропагандом и дезинформацијама то што, како каже, веома паметно манипулише културолошким и етничким поделама, користе се језиком пријемчивим за одредене делове становништва.

"Руске дипломате и политичари сматрају да могу да покушају да манипулишу Српском православном црквом у Црној Гори или да је користе да остваре своје циљеве. То не значи да је СПЦ саучесник у томе, али је Руси виде као средство за промовисање њихових интереса.", наводи амерички званичник.

Према његовим речима, Москва има јасан интерес да покуша да подрије актуелну црногорску власт.

Преко Црне Горе, Москва жели да ослаби и НАТО савез, сматра директор Пен Бајден центра.

Мајкл Карпентер очекује да ће Русија и даље покушавати да шири утицај у Црној Гори преко такозване меке моћи јер, како истиче, сматра да је у предности на Западном Балкану због тога што Америка обраћа мању пажњу на регион него раније.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести