Китаровић најоштрије до сада критиковала застој у развоју Хрватске 

ЗАГРЕБ: Хрватска председница Колинда Грабар Китаровић оштро је данас критиковала положај Хрватске у међународном окружењу, истакавши да слика тог стања није блистава, нити даје разлог за задовољство, већ напротив, за немир и тескобу са осећајем потребе за хитним деловањем.
Kolinda Grabar Kitarović Foto:Tanjug/ Foto Hina/ Damir Sencar
Фото: Tanjug/Hina/ Damir Sencar

"Хрватска има једну од најлошијих стопа извоза у односу на БДП у средњој Европи. Гледамо ли извоз роба, без услуга - тај је однос је још гори. Док смо били некада развијенији па изједначени данас смо 85 посто развијености средње и источне Европе. Стопа пораста продуктивности запослености и БДП-а од 2013. до 2016. у Хрватској међу најнижима су у ЕУ. Имамо једу од најнижих стопа активности радне снаге. Удео људи с ризиком од сиромаштва међу највишима је у ЕУ", рекла је Грабар Китаровић у једном, по оцени хрватских медија, најоштријем обраћању од доласка на ту функцију.

Китаровић је учествовала на 25. саветовању "Економска политика Хрватске у 2018." у Опатији, где је говорећи о положају државе у међународном окружењу рекла, између осталог, да Хрватска предуго стоји, док је други престижу или им све висе одмичу.

"Могу се сложити да видим људски потенцијал као највећи проблем Хрватске. Али, питање које се намеће је можемо ли бити задовољни резултатима саветовања? Можемо ли их повезати с политикама и реформама? Размењујемо мишљења и ставове, али се морамо упитати о њиховој ефиканости", рекла је Грабар Китаровић.

Председница је запитала какву перспективу имају млади у Хрватској када са највишом просечном старошћу у ЕУ напуштају родитељски дом. 

Указала је да Хрватска има скоро најнижа социјална давања за младе у ЕУ.

" Још више забрињава што у тим давањима нема давања за образовање већ се задржавамо на давањима за незапосленост и инвалидност. Међу најслабијима смо у тестовима из математике у ЕУ. Док други напредују ми стојимо на зачељу. Остајемо неконкурантни у подручју људских ресурса", казала је.

Могла би, казала је, да настави да набраја јер, како је рекла, подстоста примера има и у другим областима, те да све то наводи на закључак да Хрватска предуго стоји и да је након неколико година раста пала за осам места на Доинг Бусинеш листи.

" Испред нас су многе државе које нисмо сматрали конкуренцијом. Данас они тако могу гледати на нас. Значајно је да нисмо назадовали у броју бодова. Али, друге државе су се по правилу пуно јаче реформисале и веће помаке на листи", рекла је Грабар Китаровић.

Оценила је да све то звучи прилично "црно и негативно" и додала да се зна да ипак није све тако, односно да Хрватска има одличних примера изврсности, фирми које запошљавају и боре се на глобалном ниову.

Оценила је, међутим, да је јасно да је кључни проблем мањак капацитета државе и јавне управе на свим нивоима.

Истакла да јој је неприхватљиво објашњење да је реч о мањку политичке воље, али је додала да Хрватској, између осталога, треба политичка визија и одлучност, храброст и отпор популистичким политикама, непопуштање пред уценама, повећање капацитета државне и јавне управе. 

"Ми као званичници треба не само да ослушкујемо пулс народа, већ и да га водимо", рекла је Крабар Китаровић истакавши да је неопходна пуно снажнија способност комуницирања планова идеја, да, како је рекла, и најбољи планови не би пропали ради површне комуникације.

Као пример добре комуникације навела је увођење евра у Хрватској, али је додала да верује да ће бити реч о искреној расправи, где ће коначна жеља грађана бити узета у обзир.

EUR/RSD 117.1192
Најновије вести