Лидери Групе 20 подржали увођење глобалне минималне пореске стопе

РИМ: Лидери Групе 20 најразвијенијих економија света једногласно су подржали увођење глобалне минималне пореске стопе, која има за циљ да спречи да велике корпорације скривају профит у пореским рајевима, а договорили су се и око давања већег броја вакцина против корона вируса сиромашнијим државама.
g
Фото: Tanjug (AP Photo/Nicole Winfield)

Министри финансија држава чланица Г20 пре неколико месеци договорили су се да минимална пореска стопа буде 15 одсто, тако да је данашње формално одобрење на самиту у Риму било очекивано, указује АП.

Ипак, реч је о историјском договору о реформи међународног пореског система који би требало да укине пореске рајеве увођењем минималног корпоративног пореза од 15 одсто на профит мултинационалних компанија, оцењује Ројтерс.

Лидери Г20 су у Риму, на првом самиту уживо после две године, подржали су и позив да се продужи отпис дуга за сиромашне земље и обећали да ће 70 одсто светске популације бити вакцинисано против корона вируса до средине 2022. године.

Америчка министарка финансија Џенет Јелен оценила је да су лидери Г20 одобрили историјски договор о новим међународним пореским прописима, па тако и о минималном међународном порезу, што ће "окончати штетну трку у смањивању пореза" када је реч о опорезивању компанија, преноси ББЦ.

Нова правила би требало да ступе на снагу 2023. године, а званично ће бити потврђена у закључној изјави Г20 у недељу, рекли су извори блиски преговорима у Риму.


Гала мени: Маринирани лосос, рижото с бундевом, бели тартуфи...

Лидери 20 најразвијенијих земаља света завршавају први дан самита гала вечером у палати Квиринале у Риму, званичној резиденцији председника Италије.

На менију су маринирани лосос, рижото са бундевом, бели тартуфи и бранцин, а за дезерт крем од мандарина.


Договор је почетком октобра постигло 136 земаља које с више од 90 одсто учествују у светском БДП-у, под окриљем Организације за економску сарадњу и развој (ОЕЦД). Реформа треба да омогући овим земљама да, захваљујући овом минималном порезу, остваре додатну зараду од неких 150 милијарди долара.

Део договора је у томе да део пореза на добит мултинационалне компаније плаћају у земљи у којој остварују добит, односно да порез више не плаћају у земљи у којој су званично регистрироване.

Председник САД Џо Бајден који је предлагао да минимална пореска стопа буде 21 одсто, ипак је изразио задовољство усвојеним предлогом, преноси АП.

Овде на самиту Г20, лидери који представљају 80 одсто светског БДП, јасно су дали своју подршку снажном глоналном минималном порезу. То је више од договора о порезу. То је дипломатија која преобликује нашу глобалну економију и користи нашим грађанима, навео је Бајден на Твитеру.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести