Макрон: Верујем у ефикасни мултилатерализам

ПАРИЗ: „Верујем у мулталтерализам, у ефикасни мултилатерализам и сматрам да треба да га ојачамо и учинимо легитимнијим и ефикаснијим”, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон на Париском форуму о миру.
makron yt
Фото: Youtube Printscreen

"У кризама, легитимитет нашег одговора је нападнут, ојачавање мултилатерализма јесте доношење конкретних одговора, нове форме деловања, нове коалиције", истакао је он.

Макрон је рекао да нам је потребна сарадња која уједињује државе, компаније, међувладине организације, регионалне структуре, невладине организације, активисте, академике, како би се борили против великог изазова.

Он је навео да је Париски форум о миру рођен 11. новембра 2018. године на стогодишњицу Првог светског рата и да је срећан да су САД поново у клубу мултикултурализма јер верује да је то право место за САД, као и за све нас.

Говорећи о ономе што се догодило пре годину дана, председник француске је рекао да је консензус који је постигнут имао неколико циљева и да је први од њих да се створи универзални одговор на пандемију.

"Током протекле године учинили смо много када је реч о земљама у развоју, да убедимо богате земље да деле вакцине, прешли смо милијарду доза које је првобитно обећао Г7 и сада треба да идемо још више", казао је Макрон.

Према његовим речима, на афричком континенту се вакцинише 10 пута мање људи, као и на Пацифику, на Карибима, у Азији, којима треба поклонити више вакцина.

Друго, рекао је председник Француске, треба поново да уведемо транспарентност о томе колико је доза вакцина обезбеђено, морамо да знамо ко даје вакцине и где оне одлазе и морамо да успоставимо помоћ за примарну заштиту здравља.

"Треба да пронађемо начин да се боримо против пандемије на свим континентима и због тога је приоритет да смо у могућности да произведемо вакцине у земљама са малим и средњим приходима", нагласио је Макрон.

Афричком континенту је потребно 20 процената светског броја вакцина, а има производни капацитет од два одсто, навео је он.

"Треба да повећамо производне капацитате и технолошки трансфер, треба да повећамо транспарентност везану за ланце снабдевања, партерство, како не би било баријера и потребан нам је сличан механизам за рано упозоравање против криза под лидерством СЗО", додао је Макрон.

Он је навео да је у протеклих годину дана, много тога учињено у борби против пандемије, али да је пред нама још пуно тога што треба учинити.

Макрон је навео пример афричког континента, Балкана, затим Азије која није имала добвољно вакцина и истакао да је потребно бити солидаран.

Друга обавеза коју смо прихватили је да смањимо лош квалитет.

"Током протекле године имамо напредак, који се чинио немогућ.

Треба заједно да радимо на иновативним решењима, треба нам међународна солидарнист за фер глобализацију", нагласио је председник Француске.

Када је реч о кризи, рекао је Макорн, веома важно је говрити о образовању, а криза је утицала на милијарду и по младих дечака и девојчица, а најмање 11 милиона неће поново ићи у школу, посебно у Африци.

"Треба да се боримо да више инвестирамо у образовање", истакао је он.

Према Макроновим речима, миграције су једна од последица, али треба да размислимо како да финансирамо наше међународне организације, на северу је све старије станновништво, а на југу породице са више деце, то доводи до све већих тензија.

Трећа ствар коју је поменуо о којој је било речи прошле године је обавеза према клими и биодиверзитету.

"Нећу рећи да је безнадежно, увек постоји више обавеза, више акција које се могу предузети, желим да пружим пуну подршку преговарачима у Глазгову", навео је председник Француске.

Он је навео да ћемо видети резултате везане за два критеријума - колективни капацитет избегавања преласка глобалног загревања за више од 1,5 степени и колективне могућности да се одржи обећање када је реч о климатској правди.

"У протеклих годину дана успели смо да ресинхронизујемо борбу против глобалног загревања и биодиверзитета", поручио је Макрон и додао да мора бити настављена борба против климатских промена и фер финансирање.

"И последња ствар је борба за фундаментална права и вредности демократије", рекао је председник Француске.

"Борба за људска права није везана само за поједине културе, говоримо о принципима, достојанству жена, квалитету односа иземеђу жена и мушкараца, слободи говора, слободи вероисповести, борби против свих форми ксенофобије, антисемитизму, регионалним вредностима", нагласио је Макрон.

Према његовим речима, свет је данас суочен са кршењем права свакога дана, милиони људи на свету су расељени, живе у страшним условима.

Борбом за људска права бранимо права деце, броимо сва наша права у светлу тоталитаризма, рекао је Макрон и истакао да смо упркос пандемији много напредовали, али да је проблем то што се не крећемо довољно брзо.

Председник Француске је нагласио да треба усвојити најефикаснији мултилатерализам у циљу контороле наоружање и сарадње између супер сила у борби против светске дезорганизације.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести