Мугабе ипак неће бити амбасадор СЗО, Тедрос се предомислио

ЖЕНЕВА: Генерални директор Светске здравствене организације (СЗО) Тедрос Адханом Гебрејесус саопштио је данас путем Твитера да је одлучио да повуче одлуку о именовању председника Зимбабвеа Роберта Мугабеа за амбасадора добре воље СЗО, након негодовања донатора, преноси Ројтерс.
robert mugabe
Фото: Robert Mugabe, foto: Youtube Printscreen

"У протеклих неколико дана размишљао сам о одлуци да именујем Његову Екселенцију председника Роберта Мугабеа за амбасадора добре воље СЗО по питању незаразних болести у Африци. Као резултат тога, одлучио сам да повучем одлуку о именовању", стоји у саопштењу Тедроса објављеном на овој друштвеној мрежи.

Он је синоћ поручио на Твитеру да, након осуда његове одлуке да прогласи Мугабеа за амбасадора добре воље СЗО, "поново разматра" то именовање.

"Слушам. Чујем вашу забринутост. Поново разматрам приступ у светлу вредности СЗО. Издаћу саопштење што је пре могуће", навео је Тедрос на овој друштвеној мрежи, пренео је АП.

Агенција наводи да челници УН агенција и генерални секретар УН обично бирају познате личности и друге виђеније особе за амбасадоре како би привукли пажњу на глобалне проблеме, па је тако америчка глумица Анђелина Џоли постала амбасадорка за избеглице, а Пакистанка Малала Јусафзај, која је са 17 година добила Нобелову награду за мир 2014, амбасадорка за питања образовања.

АП наводи да УН амбасадори имају мало стварне моћи и могу да буду отпуштени са функције, као што се десило у случају стрип јунакиње Чудесне жене којој је звање одузето након критика да оскудно обучена белкиња склона насиљу и није најбољи узор на који девојчице треба да се угледају.

Ројтерс је претходно пренео да су лидери глобалних здравствених групација затражили опозив Тедросове одлуке о именовању Мугабеа, док су САД констатовале да је овај потез показује зашто Вашингтон тражи реформу УН.

Наводи се да је из Вашингтона, који је увео санкције Мугабеу због наводног кршења људских права, саопштено да су САД "разочаране" овом одлуком.

"Ово именовање у јасној је супротности с идеалима Уједињених нација у погледу поштовања људских права и људског достојанства. Овај избор наглашава зашто САД настављају са захтевима за реформом УН и акцијама лидерства на којима почивају наше заједничке УН идеале", казао је неименовани портпарол Стејт департмента.

Ројтерс преноси да је Велика Британија поручила да је именовање Мугабеа "изненађујуће и разочаравајуће" и да носи ризик бацања у сенку глобалног деловања СЗО.

Агенција наводи да је Тедрос објавио именовање Мугабеа у среду током састанка на високом нивоу о незаразним болестима у Уругвају и подсећа да Запад 93-годишњег Мугабеа оптужује да је уништио привреду Зимбабвеа и бројна кршења људских права током 37 година управљања земљом са функција председника и премијера, које и даље траје.

Тедрос, бивши министар здравља Етиопије који је на чело СЗО дошао у мају ове године као први генерални директор те организације који долази из Африке, хвалио је Мугабеа током састанка којем је присуствовао и председник Зимбабвеа.

Савез за борбу против незаразних болести "Ен-Си-Ди алајанс", који окупља 28 међународних здравствених групација које се баве хроничних болестима, саопштио је да је "шокиран и дубоко забринут", док је извршни директор групације са седиштем у Женеви "УН воч" Хилел Нојер назвао је одлуку СЗО "мучном".

EUR/RSD 117.1207
Најновије вести