Почело суђење у Будимпешти за тешку несрећу на Дунаву

У овој тешкој несрећи која се догодила 29. маја у вечерњим сатима на Дунаву, код моста Маргит у Будимпешти, погинуло је 27 људи, већином туриста из Јужне Кореје.
budimpesta
Фото: Tanjug (Balazs Mohai/MTI via AP)

БУДИМПЕШТА:  Капетан речног крузера "Викиншки знак" није био фокусиран на управљање својим бродом најмање 5 минута, када се, маја прошле године, сударио са знатно мањим бродом "Сирена" и потопио га, истакао је данас тужилац у уводној речи кривичног процеса против Украјинца Јурија Чаплинског, капетана "Викиншког знака".

У овој тешкој несрећи која се догодила на Дунаву код Будимпеште, погинуло је 27 људи, већином туриста из Јужне Кореје.

Тужилаштво терети украјинског капетана за несмотрено изазивање опште опасности у речном саобраћају, фаталну масовну несрећу, као и по 35 тачака оптужнице за непружање помоћи жртвама несреће, известио је АП.

Украјински капетан негира да је одговоран за овај трагичан удес.

Он је одбио понуду тужилаштва да се одрекне права на судски поступак уз прихватање свих тачака оптужнице, а у замену за казну од девет година затвора и 9-годишњу забрану управљања бродовима.

Несрећу која се догодила 29. маја у вечерњим сатима, код моста Маргит у Будимпешти преживело је седам од укупно 33 јужнокорејских туриста, а међу жртвама су и двојица Мађара, који су чинили посаду брода "Сирена".

"Иако је "Сирена" била видљива на радару крузера, капетан је није видео ни када је била удаљена само 50 метара од његовог брода", рекао је тужилац Новак Миклош.

Чаплински је започео каријеру на речним бродовима 1975. године, капетан брода је постао 1998. године, а 2000. је почео да ради за швајцарску компанију Викинг.

Судија је дозволио публици и медијима да само 5 минута буду у судници, а онда их је, забринут због коронавируса, замолио да суђење прате из одвојене просторије.

Брод "Сирена" је извучен са дна Дунава 11. јуна прошле године, заједничком акцијом мађарских и јужнокорејских спасилачких тимова и у њему је пронађено неколико тела заробљених у кабинама, док је неколико настрадалих пронађено око 100 км низводно од Будимпеште.

У одвојеном процесу тужилаштво води истрагу против капетана брода "Викинг Идун" који је стигао на место несреће недуго после судара, због сумње да се није зауставио да пружи помоћ људима који су се нашли у таласима Дунава и којима је била потребна помоћ.

Суђење Чаплинском биће настављено 30. априла.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести