После напада скочиле цене нафте, Трамп као "запета пушка"

РИЈАД: Два дана након што је изведен напад на нафтна постројења Сауди Армако, светски економски и политчки моћници дискутују о томе какве ће последице то имати на уздрмано нафтно тржисте, односно како ће се развити ситуација после тврдњи САД да Иран стоји иза напада, а не Хути који су преузели одговорност.
nafta saudijska arabija, tanjug ap
Фото: Tanjug (U.S. government/Digital Globe via AP)

САД су објавиле сателитске снимке, као и тврдње обавештајаца да је Иран кривац за нападе на саудијска нафтна постројења, преноси ББЦ.

Иран одбацује било какву умешаност у суботње нападе, за које су одговорност преузели јеменски побуњеници Хути, које иначе Иран подржава, али неименовани амерички званичници су у разговору са америчким и страним новинарима навели да правац и обим напада доводе у сумњу на умешаност Хута.

Председник Доналд Трамп изјавио је да су САД спремне "као запета пушка" за потенцијални одговор на нападе на нафтна постројења у Саудијској Арабији.

У Техерану су, уз оштар деманти, упозорили да су војне базе и бродови САД у домету њихових ракета, Хути тврде да су они одговрорни, док представници Велике Британије, Кине, Француске и Немачке осуђују напад али истичу да треба утврдити ко је заиста одговоран.

Ирачке власти поричу да је њихова територија искоришћена за извођење напада на нафтне објекте у Саудијској Арабији, а како преносе медији, у међувремену је амерички државни секретар Мајк Помпео телефоном разговарао са ирачким премијером Аделом Абдулом Махдијем, али није прецизирано о чему се разговарало.

Британске власти саопштиле су да нису сигурне ко стоји иза напада.

Кина се огласила рекавши да не може приписати кривицу никоме без чињеница.

Кувајтске власти саопштиле да испробавају надзор дроновима док Уједињени Арапски Емирати чекају да се Саудијци изјасне поводом напада.

Француска осудила нападе на саудијска нафтна постројења, као и шеф немачке дипломатије Хајко Мас.

У међувремену, на тржишту је скочила цена нафте прво за 19 одсто али се потом скок цена стабилизовао на 10 одсто, пошто је напад на највећу фабрику за прераду нафте Арамко у Саудијској Арабији смањио производњу за више од 5,7 милиона барела сирове нафте дневно.

То је највећи скок цена тог енергента од 1991. године.

Након почетног скока, цене сирове нафте су се стабилизовале, а трговци анализирају могуће дугорочне импликације.

Амерички председник је одобрио коришћење америчких залиха нафте за хитне случајеве како би се осигурале стабилне количине.

Јужна Кореја је такође саопштила да ће разматрити пуштање у промет нафте из својих стратешких резерви ако се околности око увоза сирове нафте након напада на Арамко погоршају.

Министар енергетике УАЕ изјавио да та земља има резерве нафте.

Руски министар енергетике Александар Новак не искључује могућност ревизије параметара споразума постигнутог између савеза познатог као ОПЕК+ због напада беспилотних летелица на постројења саудијске компаније Сауди Арамко, највеће светске компаније по обиму производње нафте.

У Азији је јутрос америчка сирова нафта током електронског трговања на њујоршкој робној берзи порасла за 4,89 долара по барелу, или за 8,9 одсто, на 59,73 долара за барел. Цена Брент сирове нафте, која представља међународни стандард за нафту, порасла је 6,02 долара по барелу, или 10 одсто, на 66,25 долара по барелу, јавља АП.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести