Румунски надничари у Немачкој остали без зарада

БЕРЛИН: Око 240 сезонских радника из Румуније, ангажованих на пољопривредном газдинству недалеко од Бона које је недавно банкротирало, ступило је у протест због неисплаћене зараде.
1
Фото: pixabay.com

Разговор са румунским конзулом у Бону примирио је на кратко ове људе, добили су нешто хране, мало новца и обећање да ће њихова држава Румунија помоћи да се реши проблем, преноси Дојче веле.

Иза ових румунских надничара су бурни и неизвесни дани: пропаст газдинства на којем су радили у сред сезоне, несигурност, неизвесност и страх, а потом протест у коме су их подржали анархисти из Бона и још неке левичарске организације и десетине новинара који се распитују за њихову трагичну причу.

Румунски сезонци требало је да раде укупно три месеца, од почетка марта до почетка јуна, али газдинство је банкротирало, посао обустављен, па радницима није исплаћена зарада коју су остварили.

Ова група румунских надничара неусловно је смештена у контејнере поред постројења за пречишћавање отпадних вода, а Анча (39), једна од радница каже да ни храна није била добра: „Пиринач је увек био полусмрзнут, салама за доручак често покварена, а свако је добијао само по једну такву порцију дневно“.

Она је код куће у Румунији оставила четворо деце и надала се да ће успети да уштеди од рада у Немачкој, али ове године, по свему судећи, ништа од тога.

Тешко је поуздано утврдити колико власник газдинства дугује овим радницима из Румуније.

Случај је преузео стечајни управник који одбија да разговара са представницима медијима, а контејнерско насеље у којем су смештени сезонци из Румуније ограђено је и чува га приватно обезбедење.

Харалд Шаум из Индустријског синдиката који покрива област пољопривреде каже да ова фарма „није усамљен пример“.

„Често се сусрећемо са различитим методама како да се изигра законски прописана минимална цена рада“, каже овај синдикалац.

Тренутна минимална сатница у Немачкој износи 9,35 евра бруто, али је не поштују сви послодавци, наводи Дојче веле.

Харалд Шаум предочава да газдинства плаћају раднике „по учинку", али им онда преко сваке мере наплаћују трошкове смештаја и исхране.

„Језичка баријера се нажалост неретко злоупотребљава како би се поступило другачије него што је радницима обећано“, каже Шаум и упозорава да ово није ништа ново за сезонске раднике у Немачкој, али је ове године, овај случај доспео у фокус због пандемије корона вируса.

EUR/RSD 117.1420
Најновије вести