Српска инсистира на поштовању Дејтона

У 23. по реду извештају Савету безбедности УН се наглашава да Република Српска, као страна Дејтонског споразума, остаје у потпуности посвећена Споразуму, укључујући Устав БиХ.
banjaluka, tanjug
Фото: Tanjug/ T.Valič, arhiva

БАЊАЛУКА: Влада Републике Српске упутила је редован извештај Савету безбедности УН у којем се инсистира на поштовању Дејтонског мировног споразума, уз захтев за уживање и заштиту тих права политичким и правним средствима.

У 23. по реду извештају се наглашава да Република Српска, као страна Дејтонског споразума, остаје у потпуности посвећена Споразуму, укључујући Устав БиХ.

"Република Српска поштује правну структуру, права и обавезе из Споразума -укључујући и оне из Устава БиХ (Анекс четири) Дејтонског споразума и позива друге стране и сведоке да поштују овај споразум”, наводи се извештају.

Напомиње се да то подразумева поштовање аутономије ентитета и права конститутивних народа, гарантованих Уставом БиХ, као и уздржавање од уплитања у унутрашња питања БиХ.

"Република Српска наставља да подржава БиХ како је уређена Уставом БиХ и наставиће да се залаже за пуно спровођење Дејтонског споразума. Српска има пуно право да инсистира на потпуном поштовању структуре успостављене Дејтонским споразумом”.

Супротно наводима неких критичара, Република Српска нема план сецесије од БиХ.

"Дејтонски компромис успешно чува мир у БиХ скоро 25 година. БиХ може бити сасвим функционална ако јој се дозволи да функционише у складу са Уставом БиХ. БиХ може имати сјајну будућност као успешна и стабилна земља, али та се будућност мора градити у складу са Дејтонским споразумом”, истиче се у извештају, пренела је Срна.

Указује се да И остали актери у БиХ и међународна заједница, такође, имају обавезу да поштују Дејтонски споразум да би БиХ била успешна и просперитетна земља.

Наводи се да, нажалост, СДА и друге бошњачке политичке странке никада нису прихватиле дејтонски компромис и неуморно раде на његовом поништавању.

Високи представник међународне заједнице већ је, одлукама и присилом, постигао добар део плана СДА да централизује БиХ, али бошњачке странке нису задовољне.

У извештају се подсећа да је СДА усвојила Декларацију у којој позива на потпуно укидање дејтонског уређења - укључујући ентитете и механизме заштите конститутивних народа, а у прилог унитарне државе под доминацијом ове странке.

СДА је прошле године најавила и да ће од Уставног суда БиХ тражити да прогласи и име Република Српска неуставним, упркос чињеници да је то име неколико пута наведено у Уставу БиХ и, наравно, у Дејтонском споразуму.

Одређени елементи у међународној заједници не схватају ни значај дејтонских начела за будућу стабилност и успех БиХ и настављају да подривају дејтонско уређење.

"Највише пада у очи то што високи представник и даље присваја диктаторска овлашћења над БиХ која су опречна његовим стриктно дефинисаним одговорностима из Анекса 10 Дејтонског споразума. Поред тога, високи представник користио је самоприсвојена диктаторска овлашћења за централизацију БиХ супротно дејтонском систему”, наводи се даље у поменутом документу.

Многи од његових централистичких диктата постигли су само дисфункцију и створили препреке ефикасном вршењу стандардних задатака власти, о чему сведоче проблеми које је узроковала интервенција у реституцију земљишта у Републици Српској.

Штавише, наводи се, високи представник ниједном није осудио настојања СДА и других бошњачких странака да пониште дејтонски компромис кроз подривање ентитета и права конститутивних народа БиХ.

Напомиње се да неке стране дипломате понекад говоре о дејтонском уставном систему као пуком скупу привремених мера.

А као пример се наводи изјава америчког специјаллног представника за Балкан Метју Палмера да "Дејтонски споразум никада није ни требало да буде фиксан, него промењив оквир".

Извештај је усвојила Влада Републике Српске, а потписник је премијер Радован Вишковић.

EUR/RSD 117.1474
Најновије вести