Шта ако Иванов поново одбије да потпише Закон о језику 

СКОПЉЕ:Након што је председик Македоније Ђорђе Иванов изјавио да неће потписати Закон о употреби језика, који албански уводи као други званични језик у тој земљи, а који је у среду усвојен без расправе о готово 36.000 амандмана опозиције, медији тврде да је он, према Уставу, дужан то да уради. 
makedonija skoplje
Фото: Tanjug (Z. Žestić, ilustracija)

Иванов је већ једном одбио да потпише поменути закон, када је први пут усвојен крајем јануара ове године, а медији тврде, позивајући се на Устав, да он потписивање може да одбије само једном.

"Председник може да одлучи да не потпише декрет о проглашењу заона, али само након првог гласања. Према члану 75. Устава Републике Македоније, након враћања закона о парламент, посланици га поново разматрају и ако га усвоје већином гласова укупног броја посланика, председник је обавезан да потпише декрет о проглашењу", наводи портал Журнал.мк на албанском језику.

У Уставу се, међутим, не спомиње шта ако председник ни други пут не потпише закон.Позивајући се на тумачење павних стручњака, портал пише да је могуће да закон одмах буде објављен у Службеном листу ради покретања званичне процедуре или подношења захтева Уставном суду да утврди надлежности и спроведе управни поступак.


Иванов одбија да потпише Закон о употреби језика

СКОПЉЕ: Председник Македоније Ђорђе Иванов изјавио је да неће потписати указ о примени Закона о употреби језика, који албански уводи као други званичан језик у Македонији. 

Након што је македонски парламент синоћ без амандманске расправе други пут усвојио Закон о употреби језика.

Иванов је већ једном одбио да потпише Закон о употреби језика, након његовог усвајања у јануару ове године, па је тај акт поново враћен у парламент, а опозициона ВМРО-ДПНЕ је у међувремену поднела око 36.000 амандмана.

Закон је усвојен у веома напетој атмосери, а Иванов је након тога саопстио да неће потписати указ о проглашењу закона који је донесен на такав начин, ван свих процедура, без дебате о амандманима, наводећи да му то не дозвољавају Устав и савест.


Македонски парламент је синоћ у веома напетој атмосфери са 64 гласа "за", без гласова против и уздржаних, по други пут усвојила Закон о употреби језика, без расправе о готово 36.000 амандмана, које је на закон поднела најутицајнија опозициона ВМРО-ДПМНЕ.Парламентарна већина је гласове за усвајање закона без расправе о амандманима обезбедила од 24 посланика мањинских заједница.

Председник Иванов, међутим, и даље сматра да је Закон о употреби језика "неуставан, против државе и да подстиче међуетничк тензије".Иванов је најавио да неће потписати закон који је у парламенту усвојен под притиском већине.

"Закон о употреби језика на нацин на који је написан и изгласан, изазива потпуну блокаду у раду институција. У условима блокаде институција, вероватноћа је велика за отварање питања редефинисања нашег уставног поретка ", рекао је Иванов.

Председник сматра и да је поменути закон "неправедан, репресиван и фаворизује само један језик"."Тако ће узроковати тензије и представљати претњу међунационалном суживоту. Као председник државе то нећу дозволити. Стога, нећу потписати уредбу о проглашењу овог закона усвојеног у овом облику ", рекао је председник Иванов касно синоћ у обраћању јавности.

Он је упутио озбиљне оптужбе на рачун премијера Зорана Заева и парламентарне већине."Овај закон је израз тираније парламентарне већине у односу на већину грађана Македоније. Већина људи никада нису гласали, или који би гласали за политички програм који обезбеђује такав закон неуставним, антидржавним и штетним. Такав неправедан закон не заслужује да се зове закон ", рекао је Иванов.

EUR/RSD 117.1192
Најновије вести