Суспендована седница каталонског парламента о независности

МАДРИД: Уставни суд Шпаније данас је донео одлуку о суспензији седнице каталонског парламента, која је заказана за понедељак и на којој се очекивало да локални лидери једнострано прогласе независност Каталоније од Шпаније, преноси Ројтерс.
katalonija protest, tanjug ap
Фото: Tanjug/AP

Суд је указао и да ће одржавање било какве седнице из пркоса бити сматрано ништавним.

Ројтерс преноси писање шпанског листа "Паис" да је ова одлука уследила након што је Каталонска социјалистичка партија правно оспорила седницу, противећи се њеном одржавању.

АФП преноси изјаву неименоване портпаролке Уставног суда која је навела да су "судије наредиле суспензију пленарне седнице сазване за понедељак у (каталонском) парламенту" до саслушања жалбе коју су поднели ривалски каталонски политичари.

Наводи се да је Уставни суд потврдио пресуду у писаној форми.

АФП истиче да су каталонски посланици затражили од регионалног председника Карлеса Пуџдемона да се обрати парламентру у вези са у недељу одржаним референдумом о независности Каталоније, који званични Мадрид не признаје.

Наводи се да је Уставни суд упозорио да ће водећи људи каталонског парИамента бити суочени са кривичном одговорношћу уколико буду игнорисали судску одлуку.

Подсећа се да су Пуџдемон и остали каталонски лидери изјавили да се плаше одласка у затвор и да су се већ раније у прошлости супротстављали одлукама шпанског Уставног суда.

Премијер Шпаније Маријано Рахој позвао је данас каталонског лидера Карлеса Пуџдемона да одустане од планова за једнострано проглашавање независности тог региона од Шпаније, како би "избегли већа зла", преноси Ројтерс.

Председник шпанске владе је у интервјуу шпанској агенцији ЕФЕ казао да је решење за каталонску кризу хитни повратак легалним токовима.

"Да што пре саопште да неће бити једностраног проглашавања независности, зато што ће се тиме такође избећи већа зла", рекао је Рахој, не објашњавајући на шта мисли.

ЦНН: Каталонија може да изазове повратак кризе у еврозони

Шпанија очајнички покушава да заустави пут Каталоније ка независности, који прети да избаци ван колосека њену привреду и да Европу гурне у хаос, коментарише данас њујоршка тв мрежа Си-Ен-Ен (ЦНН), анализирајући могуће економске последице проглашења независности те шпанске регије.

"Инвеститори постају свесни ризика: главни индекс шпанског тржишта акција пао је у среду чак за 2,7 одсто; акције шпанских банака са седиштем у главном граду Каталоније, Барселони, трговале су се у паду за чак 7,0 процената, а ослабиле су и шпанске државне обвезнице", наводи ЦНН.

Док политичари из Мадрида и Барселоне међусобно размењују оштре поруке, предузећа и инвеститори су ухваћени "ни на небу, ни на земљи". 

Каталонија је економски најпродуктивнији регион у Шпанији, који је дом 7.100 страних компанија, укључујући Фолксваген, Нисан и Циско.

Многи стручњаци упозоравају на опасности проглашења независности Каталоније, након референдума одржаног прошле недеље.

"Каталонија не би имала средства, укључујући фискална средства, да оствари пуну независност", сматра Холгер Шмидинг, главни економиста Беренберг банке, додајући да ће "у неком тренутку, Барселона и Мадрид морати да разговарају".

Потенцијални договор између њих би, по његовом мишљењу, могао да подразумева већу аутономију Каталоније којој би била дата већа контрола над сопственим финансијама.

Али, чак и да буде тако, неизвесност и јавни немири у предстојећим данима (или месецима) могли би да нанесу приличну штету локалним компанијама и економији, оцењује ЦНН.

Њујоршка телевизија наводи да је због протеста одржаних у уторак било затворено неколико аутопутева, што је довело до застоја производње у Фолксвагеновој фабрици у тој покрајини. Већи поремећаји би угрозили долазак радника на посао и продуктивност.

Стивен Браун, економиста из Кепитал Економикса, каже да може доћи и до одлагања инвестиција, јер руководиоци корпорација разматрају импликације независности Каталоније.

Шмидинг, с друге стране, упозорава да би период конфузије могао да успори и економски раст Шпаније са садашњег нивоа од 3,2 одсто на око 2,5 процената.

Експерти сматрају да би најопаснији сценарио за предузећа представљало једнострано отцепљење те регије.

Предузећа у Каталонији би се суочила са ситуацијом да послују у новој независној држави која нема формалне трговинске споразуме, што је ситуација која је још озбиљнија од Брегзита, истиче Карстен Хесе, европски економиста у Беренберг банци.

Каталонија чини скоро петину шпанске привреде и предводи у односу на све друге регије са уделом од 25 процената у извозу земље.

"То би погодило шпанску економију прилично у време када се земља опоравља од (економске) кризе", мишљења је Меган Грин, главна економистица фонда "Манулифе Ашет Манагемент".

Према овом сценарију, инвеститори би могли да престану да купују каталонски и шпански дуг, а трошкови финансирања државе би скочили. Шпанија би могла да уђе у рецесију а ти ризици би могли да се прошире по читавој Европи, рекла је Грин.

"То би могло да изазове повратак кризе у еврозони у најгорем случају", закључила је она, објавио је ЦНН.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести