Тешки преговори око буџета ЕУ

БРИСЕЛ: Лидери Европске уније ће на данашњем ванредном самиту у Бриселу покушати да приближе позиције око ЕУ буџета за период 2021-2027.
evropska komisija
Фото: pixabay.com

Председник Европског савета Шарл Мишел наглашава да су у питању традиционално "најтежи преговори" са којима се суочава Унија.

"Свако даље одлагање договора о Вишегодишњем финансијком оквиру створило би практичне и политичке проблеме и угрозило наставак постојећих програма и политика као и покретање нових", поручио је Мишел у позивном писму лидерима ЕУ.

Да би ЕУ добила нови буџет за наредних седам година, институције ЕУ и земље чланице морају да постигну консензус о висини издвајања из националних у јединствени европски буџет, као и расподели тог новца по приоритетним областима.

Овогодишњу дебату о новом буџету додатно компликује чињеница да је Велика Британија својим изласком из Уније "повукла" око 75 мијарди евра својих доприноса заједничкој европској каси.

Европска комисија прва је још 2018. године изашла са предлогом да удео земаља чланцица у седмогодишњем буџету ЕУ за период од 2021 до 2027. године буде 1,11 одсто националног БДП.

Земље чланице, на првом месту оне које највише одвајају за заједнички буџет као што су Немачка, Данска, Холандија и Шведска, залажу се за националне доприносе не веће од један одсто БДП.

Председник Европског савета Шарл Мишел, након косултација са земљама чланицама, прошле недеље представио је "компромисни предлог" који износи 1,074 одсто БДП.

Предлог новог ЕУ буџета подразумева и могућност "преливања" новца из једног фонда у други "по потреби", као и могућност суспензије фондова за оне земље које крше европске принципе владавине права.

У међувремену, предлог председника Европске комисије наишао је на критике Европског парламента који наглашава да амбициозни планови Комисије и Савета о заштити климе, дигитализацији и геополитичкој улози ЕУ захтевају и адекватну буџетску подршку.

Истовремено, земље Источне и Центране Европе, као највећи корисници кохезионог фонда, очекују да не дође до смањења новца намењеног за регионални развој.

Председница Европске комисије Урсула фон дер Лајен пред ванредни самит у Бриселу позвала је на налажење равнотеже између "старих и нових" приоритета.

"Има много земаља које с правом бране кохезиону политику. Има много земаља које бране пољопривредну политику. Али очекујем слицну одлучност и у залагању за нове приоритете", каже фон дер Лајен, додајући да неће прихватити буџет који не предвиђа бар четвртину средстава за спречавање климатских промена.

Узевши у обзир све ове захтеве, у Бриселу не очекују да би до договора око новог буџета могло да дође тако брзо. Оцењује се да би ванредни састанак ЕУ лидера могао да се продужи и на 21. фебруар, без гаранције да ће и тада доћи до консензуса.

Тек наког међусобног договора земаља чланица требало би да уследе преговори са Европским парламентом. ЕУ извори оцењују да је "реалније" очекивати усвајање седмогодишњег ЕУ буџета током председавња Немачке у другој половини године.

EUR/RSD 117.1776
Најновије вести