Трамп све ближи војном судару са Ираном

БРИСЕЛ: Трампова администрација је преусмерила носач авиона "Абрахам Линколн" на Блиски исток јер се очекује да ће Иран одустати од договорених обавеза да замрзне свој нуклеарни програм.
Tramp Donald/Fonet/AP
Фото: FoNet

Председник Доналд Трамп налази се најближе војном сукобу с Ираном у свом досадашњем манадату, након што је преусмерио ратне бродове на Блиски исток како би одговорили на оно што су званичници у понедељак назвали "појачаним претњама Ирана америчким војницима и објектима", преноси Politico.eu.

Вршилац дужности министра одбране САД Патрик Шенахан саопштио је да је одобрио слање ударне групе бродова на челу с носачем авиона, као и слање бомбардера на подручје Блиског истока због, како тврди, "кредибилне претње снага иранског режима".

"(То слање) представља разумно прераспоређивање снага као одговор на наговештаје кредибилне претње снага иранског режима", навео је шеф Пентагона на Твитеру.

Додао је да САД "позивају ирански режим да престане с провокацијама".

"Сматраћемо ирански режим одговорним за било који напад на америчке снаге или наше интересе", твитовао је Шенахан, преноси Ројтерс.

У понедељак, портпарол Пентагона Чарлс Самерс рекао је да тај потез "осигурава да имамо снаге које су нам потребне у региону како бисмо одговорили на непредвиђене ситуације и бранили снаге и интересе Сједињених Држава у региону."

Додао је да САД не траже рат са иранским режимом, али да ће бранити америчко особље, савезнике и интересе у региону.

Ситуација је нагло ескалирала од када је Трамп прошлог месеца означио Иранску револуционарну гарду као терористичку организацију, а неки високи званичници Пентагона упозорили да би то могло довести до освете од стране Ирана или његових савезника против Сједињених Држава и њихових савезника, укључујући Израел. 

Растуће тензије сада изазивају страхове да би изненадни потез са било које стране, чак и ако не би био планиран, могао да доведе до војног сукоба, пише politico.ru.

Потенцијал Ирана за одмазду региону брине америчке званичнике, посебно у Ираку, где су иранске наоружане шиитске милиције нападале америчке трупе и објекте у прошлости. Око 5.200 америчких војних лица још увек се налази у тој земљи.

Иран је укључен у неколико дипломатских и војних сукоба са савезницима САД-а на Блиском истоку, укључујући Саудијску Арабију и Уједињене Арапске Емирате, који су подржали потезе САД против Техерана.

У Јемену, на пример, Иран подржава побуњенике у борби против саудијске војне коалиције коју подржава Америка.

Арапски дипломата, који подржава став Трампове администрације према Ирану и говорио је не желећи да открије идентитет због осетљиве природе ове теме, такође је рекао за Политикода ће "Иран, ако узврати, то вероватно бити освета у региону: Јемену, Ираку.

Трампова администрација је протеклих месеци предузела бројне акције како би стегнула омчу око иранског исламистичког режима.

То укључује и покушај да се приходи од нафте у Ирану спусте на нулу. САД су недавно саопштиле да више неће "гледати кроз прсте" онима који увозе иранску нафту, међу којима су Индија и Кина. Није јасно да ли ће те земље сарађивати, упркос претњи санкција са којима би се могле би се суочити ако наставе трговину нафтом са Ираном.

Услед ових тензија и иранска валута наставља да пада и налази се на најнижој тачки од октобра 2018, према Bonbast.com, преноси Политико.

EUR/RSD 117.1643
Најновије вести