У свету више од 300.000 људи преминуло од корона вируса

ВАШИНГТОН: Према подацима Универзитзета Џонс Хопкинс, више од 300.000 људи преминуло је у свету од последица заразе корона вирусом. Више од 4,4 милиона људи инфицирано је вирусом ковид-19.
spanija
Фото: AP Photo/Felipe Dana

С обзиром на то да свака земља има другачије критеријуме према којима региструје случајеве заразе и жртава, тај број могао би да буде много већи, наводи Си-Ен-Ен.

Висок број смртних случајева ипак забрињава свет, који је због вируса "успорен" јер су уведене мере како би се успорило ширење инфекције корона вируса.

Владе управо почињу да покрећу земље које су у застоју од проглашења пандемије, као што су то САД и Велика Британија које су највише погођене епидемијом.

Светска здравствена организација, с друге стгране, упозорава да вирус “можда никада неће нестати”.

У међувремену, чак и оне нације за које се чинило да су пребродиле најгори део кризе, као што су то Кина и Јужна Кореја, откривају да је повратак у нормалан живот дуг и спор процес.

Више од четвртине укупног броја преминулих у свету, више од 84.000, регистровано је у Великој Британији, где је број смртних случајева почео да расте током априла и наставио да се повећава за око 1.500 дневно.

Иако већина држава у САД најављује ублажавање мера, предвиђања су да би до августа број смртних случајева у тој земљи могао да достигне и 147.000.

Бројне латиноамеричке земље такође су последњих дана пријавиле рапидни скок оболелих и смртних случајева.

У Бразилу, чији је председник Жаир Болсонаро константно понављао да за њих вирус не представља опасност, преминуло је 13.000 људи.

Мексико бележи 4.000 смртних случајева, а жначајан број заражених регистрован је у Еквадору и Перуу.

У Европи, коју је епидемија захватила пре САД, живот се полако враца у нормалу.

Шпанија и Италија, земље које су биле највећа жаришта, опрезно ублажавају рестриктивне мере након што је број жртава данима био испод 100, много мање него што је то било током марта и почетка априла. Прво су отворена нека предужећа.

Међутим, Велика Британија и даље се бори са свакодневним великим бројем жртава.

"Мапа пута" за отварање земље премијера Бориса Џонсона, иако представља грубу скицу планова за ублажавање мера, критикована је, како се број заражених и преминулих повећавао свакодневно.

У Немачкој, која је успела да избегне лошу судбину својих суседа, фокус је на поновном отварању друштва.

У Јужној Кореји, која страхује од другог таласа епидемије, опет је регистрован пораст новооболелих у Сеулу, а председник председник Мун Џае-ин упозорио је да "није готово - док се не заврши".

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести