ЗГ: ССП није прекршен - инспекцијски надзор, а не ванцаринска баријера

БЕОГРАД: Хрватска не сматра да је повећањем накнада за контролу увозног воћа и поврћа из трећих земаља прекршила Споразум о стабилизацији и придруживању, рекли су у Министарству пољопривреде Хрватске за „Политику“. 
zagreb, pixabay
Фото: Pixabay

Како тврде, овде није реч о ванцаринској баријери, већ о накнадама за инспекцијски надзор, које, по мишљењу Хрватске, „уопште нису претеране“.

Детаљна контрола на границама кошта и захтева шири обим посла, као и већи ангажман граничних инспектора. Одлука о висини накнаде за контролу усклађености воћа и поврћа с тржишним стандардима право је сваке државе чланице, те накнаду од две хиљаде куна (270 евра) не оцењујемо претераном у поређењу с другим државама чланицама, рекли су у хрватском Министарству пољопривреде за „Политику“.

Хрватска овакву одлуку правда, како кажу, искључиво заштитом потрошача, због чега је и донет Правилник о инспекцијском надзору и усклађености воћа и поврћа са тржишним стандардима.

Као оправдање за поскупљење наводе пример да, ако се узме у обзир да је носивост просечног шлепера 25 тона и да се у њему налази паприка чија је малопродајна цена око 10 куна, (1,3 евра), трошак прегледа такве пошиљке који кошта 2.000 куна (270 евра), занемарив је у односу на укупну вредност паприке која износи 250.000 куна (око 33.000 евра), објашњавају.

У Министарству тврде да није реч о дискриминацији робе и трговаца који долазе из нама суседних земаља и додају да се у овом пропису ништа није мењало у систему контроле и да је он уведен још 2013. године у складу са прописима ЕУ.

Међутим, не наводе да је од 15. јула листа производа који се контролишу по новом ценовнику проширена и то оним врстама воћа и поврћа које се највише увозе у Хрватску, напомиње лист.

На питање „Политике“ да ли су се пре доношења ове одлуке којом је само из Србије погођено више од 160 произвођача, консултовали са ЕК, није дат конкретан одговор.

Рекли су да је ССП-ом између ЕУ и Босне и Херцеговине прописано да накнаде за инспекцијски надзор нису ванцаринска баријера и да се на њих не односи обавеза мировања или смањења.

Када је реч о правилима Светске трговинске организације која регулишу питање ветеринарских и фитосанитарних мера, овај Правилник је усаглашен са њима, јер његово спровођење не онемогућава нормалан ток трговине, тврде саговорници из Хрватске.

Према њиховим подацима, од 15. јула од кад се примењује овај Правилник на граничним прелазима је прегледано 1.300 тона воћа и поврћа и само су три пошиљке биле неусклађене са тржишним стандардима - лубенице из Црне Горе и Албаније и око седам тона паприке из Србије, која је враћена на захтев странке, наводи „Политика“.

EUR/RSD 117.1627
Најновије вести