АКО НЕ УМЕТЕ ДА КОНТРОЛИШЕТЕ БЕС, ту је платформа „Чувам те“; Школе имају сет обука: СПРЕЧИ КОНФЛИКТ ПРЕ НЕГО ШТО ПОЧНЕ
Професори и ђаци, па и родитељи, све се чешће срећу с разним облицима вршњачког насиља, укључујући и дигитално. Зато је превенција и информисаност о узроцима и последицама, а нарочито о облицима заштите, веома важна.
О контроли беса и начинима да се оно препозна и заустави много и обимно знају психолози. Ипак, тешко је доћи до њих, а многима препреку представља и недостатак времена или пажње, као и опште неразумевање.
Како већина људи одговоре на питања које их мучи потражи на интернету, Влада Србије је 2020. године покренула платформу „Чувам те“, у сарадњи са Министарством просвете, Министарством здравља, Министарством унутрашњих послова, Канцеларијом за ИТ и еУправу и организацијом УНИЦЕФ.
Поред пријављивања насиља, ова платформа нуди и бесплатне обуке, видео материјале, тестове и савете, прилагођене ученицима, родитељима и наставницима, а намењена је ученицима, родитељима и наставницима који желе да створе безбедније, разумније и подржавајуће окружење у школи, код куће и на интернету.
Како реаговати мирно у опасним ситуацијама
Они који похађају обуку научиће како да препознају и разумеју своја и туђа осећања, како да реагују мирно и ненасилно чак и када је ситуација изазовна, како да контролишу импулсивне реакције, како да избегну драму и реше конфликте на здрав начин. Стећи ће више самопоуздања и научити да граде боље односе са другима, било да је реч о вршњацима, наставницима или родитељима.
Посебан акценат стављен је на то како се носити са осећајем одбачености, дискриминацијом, трачевима, притиском вршњака и токсичним понашањем на друштвеним мрежама.
Ових дана на платформу је постављена нова обука: „Спречи конфликт пре него што почне“, намењена деци и младима који желе да боље разумеју своје емоције, науче како да их изразе на здрав начин и избегну непотребне сукобе – како у стварном животу, тако и у онлајн простору.
Другим речима, ова обука нека је врсте контроле беса и начина на који се препознаје и спречавају његове последице.
Обука траје 23 минута и састоји се од 20 кратких лекција и 5 провера знања. Доступна је потпуно бесплатно, у било које време и са било ког уређаја, без потребе да се учи по унапред задатом распореду.
Обуку је креирао Институт за примену иновационих пракси, у оквиру пројекта који је подржао Кабинет министарке за родну равноправност. Након пријаве, полазник добија потврду и упутство на мејл, а платформи може приступити у било које време и пратити обуку сопственим темпом.
Више информација и приступ обукама можете пронаћи на званичној адреси: edu.cuvamte.gov.rs.
И. Р.