АУТОМАТСКЕ МЕРНЕ СТАНИЦЕ У СВАКОМ ГРАДУ Србија уводи строжи надзор над квалитетом ваздуха
Министарка заштите животне средине Сара Павков изјавила је да то министарство у складу законом и праксом Европске уније прати основне загађујуће материје у јединицама локалне самоуправе.
Павков је током гостовања на телевизији К1 истакла да свака јединица локалне самоуправе која има статус града има аутоматску мерну станицу, пренeo je Танјуг.
- Све што се води као град на територији Србије има аутоматску мерну станицу са основним анализаторима за праћење квалитета ваздуха. У оквиру тих загађујућих материја где су и ПМ честице Завод за јавно здравље и Агенција прате и тешке метале, јер су ПМ честице остаци мешавине чађи, прашине и различитих тешких метала, тако да се то прати - рекла је Сара Павков.
Помор рибе у реци Рашки
Помор рибе у реци Рашки, Сара Павков је оценила као ’ужасан догађај и да је то предмет Основног јавног тужилаштва у Новом Пазару јер, како је рекла, постоји сумња да је извршено кривично дело.
- Очекујем позитиван резултат и да у овом поступку починилац буде кажњен - рекла је Павков.
Према њеним речима, новина у Закону о заштити ваздуха обавезује Агенцију за заштиту животне средине и Заводе за јавно здравље да у року од пет дана обавесте јединицу локалне самоуправе када дође до граничних вредности које су опасне по здравље људи.
- Што се тиче загађења ваздуха, врло је значајно што смо обавезали једним чланом Агенцију за заштиту животне средине и Заводе за јавно здравље, да када дође до прекорачења граничних вредности које су опасни по здравље људи, Агенција и Завод имају рок од пет дана да обавесте јединицу локалне самоуправе која мора у датом тренутку одмах да обавести своје грађане о мерама којима они могу да се заштите у таквим ситуацијама - рекла је Павков и додала да је рок од пет дана за обавештавање јединица локалне самоуправе преузет из праксе ЕУ.
Циркуларна економија
Министарка је указала, да Србија треба да донесе и нови програм циркуларне економије нагласивши да је реч о концепту који подразумева да се не ствара било какав отпад који нема нову вредност.
- Пример циркуларне економије је Крагујевац где се остатак од мазута - пепео користи даље у грађевинској индустрији за цементне клинкере - рекла је Сара Павков.
Павков је рекла да су новим законом јасно и прецизно дефинисане ингеренције инспекција када је реч о контроли квалитета ваздуха, а као значајно истакла је и то што је јавност укључена у креирање краткорочних акционих планова који се доносе на нивоу локалне самоуправе, а тичу се унапређења квалитета ваздуха, као што су озелењавање, пошумљавање, коришћење различитих алата е-мобилности.
- Такође, урадили смо професионализацију процеса мерања посебне намене, а важно је и да смо направили дистинкцију између информације и податка у смислу када грађанин тражи информацију, да се зна шта је информација у области заштите животне средине, а шта податак који долази из акредитованих лабораторија, односно Завода за јавно здравље и Агенције, ту је долазило до неразумевања употребе термина - рекла је Сара Павков.