broken clouds
22°C
20.05.2025.
Нови Сад
eur
117.239
usd
104.2773
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ЦЕЛИЈАКИЈА ЈЕ ХРОНИЧНА БОЛЕСТ КОЈА МОЖЕ ДА СЕ ЈАВИ БИЛО КАДА У ЖИВОТУ Безглутенска дијета начин лечења

20.05.2025. 09:35 09:44
Извор:
Дневник
Јована Бојовић
Фото: Фармацеутска комора Србије

Целијакија је хронично обољење танког црева које се активира уносом глутена код особа са генетском предиспозицијом.

Иако се некада сматрало да је у питању ретка болест која углавном погађа децу, данас се зна да целијакија може да се развије у било ком животном добу. Статистика показује да жене оболевају чешће него мушкарци.

Глутен, који покреће имунолошку реакцију код оболелих, протеин је који се налази у житарицама, првенствено у пшеници, јечму, ражи, а у мањој мери и у овсу. Због своје способности да побољша текстуру и укус хране и задржи влагу, глутен је широко распрострањен у прехрамбеној индустрији, нарочито у производима од теста.

- Људи често не знају да глутен не постоји само у тесту и пецивима – он се налази и у прерађеном месу, сладоледу, сосевима, зачинима, па чак и у неким лековима и суплементима. Зато је неопходно да пацијенти са целијакијом буду детаљно едуковани о забрањеним и дозвољеним намирницама - истиче фармацеуткиња Фармацеутске коморе Србије Јована Бојовић.

Јована Бојовић
Фото: Фармацеутска комора Србије

Алтернатива глутену постоје – то су намирнице као што су кукуруз, просо, пиринач, хељда, амарант, киноа, као и свеже, непрерађено месо, риба, воће и поврће

Целијакија се може манифестовати низом симптома, како онима који захватају пробавни тракт, тако и симптомима који уопште не упућују на цревну болест. Најчешће тегобе су хронична дијареја, болови у стомаку, надутост, повраћање, губитак телесне масе или пак хронични затвор. С друге стране, болест се може испољити и кроз хроничан умор, анемију, заостајање у телесном расту код деце, поремећаје хормонског развоја, промене на зубима, остеопорозу, па и неуролошке симптоме попут главобоља или епилепсије.

- Често имамо пацијенте који немају изражене пробавне сметње, али се јављају због умора, лоше крвне слике, болова у костима или промена на кожи. У таквим случајевима лекар мора да буде посебно пажљив, јер болест може да се “сакрије“ иза других стања - објашњава Бојовић.

Брашно на рецепт

Законодавни оквир у Србији препознаје потребе особа са целијакијом. Особе са потврђеном дијагнозом имају право на седам килограма безглутенског брашна месечно, које добијају на лекарски рецепт. Рецепт издаје лекар опште праксе на основу мишљења гастроентеролога, гастроентеролога-педијатра или педијатра у оквиру службе за гастроентерологију.

- Брашно се може преузети у било којој апотеци, државној или приватној, која има уговор са Републичким фондом за здравствено осигурање. То је заиста значајна подршка пацијентима, како у здравственом, тако и у финансијском смислу - каже Бојовић.

Код деце се целијакија најчешће јавља између седмог и двадесет четвртог месеца живота, а симптоми могу бити врло изражени. Код одраслих, болест се чешће открива касно, јер је клиничка слика често атипична. Дијагноза целијакије поставља се комбинацијом лабораторијских анализа и биопсије слузнице танког црева. Тек након потврде налаза могуће је приступити адекватном лечењу. За сада, једини ефикасан начин лечења целијакије је строга, доживотна безглутенска дијета.

- То није само избацивање хлеба и теста. То је потпуна промена животних навика. Оболели морају да провере сваку декларацију, да буду опрезни и када једу у ресторанима, и да увек знају шта тачно уносе у организам - каже Бојовић.

Алтернатива глутену постоје – то су намирнице као што су кукуруз, просо, пиринач, хељда, амарант, киноа, као и свеже, непрерађено месо, риба, воће и поврће. Код већине пацијената побољшање долази већ у року од неколико недеља од увођења дијете. Ипак, безглутенска исхрана често доводи до нутритивних недостатака.

- Пацијенти са целијакијом често имају мањак витамина Д, калцијума, гвожђа, фолне киселине, али и дијеталних влакана. То може узроковати анемију, остеопорозу и већу склоност ка инфекцијама. Зато је важно не само да се придржавају дијете, већ и да редовно контролишу крвну слику и узимају суплементе по препоруци лекара - напомиње Бојовић.

У том контексту, и вакцинација постаје важна превентивна мера. Због ослабљеног имуног система, оболели чешће оболевају од вирусних и бактеријских инфекција. Зато у апотекама постоје саветници за вакцинацију.

Извор:
Дневник
Пошаљите коментар