КОМШИЈЕ ПОДИЖУ НИВО БЕЗБЕДНОСТИ Мирко из Чачка, уз помоћ суседа ангажовао чувара за своју кућу, ево и како
ЧАЧАК: Провала у стан или кућу је једна од оних тема о којима не волимо да размишљамо, те често сматрамо да се то неће догодити баш нама, или пак да ми из оних или ових разлога нисмо мета.
Међутим, поједине статистике показују да је учесталост провала и крађа ипак у порасту. Некада се заиста веровало првом комшији, некада су кључеви од дома остваљани суседу, да провери стан или кућу, да залије цвеце, међутим, данас су заиста нова времена и некако се све променило.
Чачанин Мирко Старчевић каже да су друга времена, некада се веровало више комшијама, а сада је дошло време да се уклопе и технологија и комшилук.
- Некако људи више верују када нешто виде голим оком, а када камере и комшије закажу, препуштамо службама обезбеђења ситуацију - рекао је Мирко Старчевић из Чачка за агенцију РИНА.
Он је, иначе и испричао једну анегдоту када је у питању чување дома.
- Моја супруга није неки љубитељ паса, а ја сам желео по сваку цену да набавим пса чувара, па сам дошао на идеју да је убедим, тако што сам замолио комшију да јој каже да је неко током ноћи био у дворишту. Он је то комшијски и учинио, и моја жена је због страха од провалника и лопова прихватилада набавимо расног пса који нас и дан данас чува - рекао је овај домаћин из Чачка.
О томе, да ли је повећан број провала у станове и куће у чачанском крају и западној Србији говорио је и Милета Петровић, власник агенције за обезбеђење.
- Провале се најчешће дешавају када је време празника или годишњих одмора. Зашто? Зато што тада остаје кућа сама, људи обично у то време нас ангажују. Што се тиче заштите најбоља је техничка и физичка заштита, то је такозвана миксована. Провале у граду су обично су за време празника и годишњих одмора, што се тиче сеоског подручја сезона је целе године,а ли мање кад су одмори - појаснио је Милета Петровић.
Превазиђене су оне некадашње цаке и варке власника, када оду негде од куће да спусте ролетне и оставе упаљено светло.
- Сада се зна да је то варка, данас се испрате аутомобили, провере телефони, то више није поуздана метода и нема више оне ситуације да су комшинице најбољи сензори. Кад комшинице заспе и када комшија оде на пут онда су ту службе обезбеђења - закључио је Милета.