Шта следи на тржишту?
НИКАКВОГ ПАДА ЦЕНА НЕКРЕТНИНА НЕМА НА ВИДИКУ! Ево где тек следи ПРАВИ БУМ и зашто је сада најбоље време за куповину
БЕОГРАД: Стручњак за некретнине Ервин Пашановић изјавио је данас да не треба очекивати пад вредности некретнина, јер то узрокује економску кризу, изразивши наду да ће постепено цене некретнина наставити да расту, посебно имајући у виду да се због пада издавања грађевинских дозвола очекује да потражња буде већа од понуде.
"Надам се да ће цене и даље полако да расту, не претерано, да ће потражња бити и даље велика, али самим тим сви смо богати и то морају људи да схвате. Не треба очекивати пад вредности некретнина, јер то обично проузрокује економску кризу, која ће да погоди све и онда нико ништа неће моћи фактички да уради", рекао је Пашановић за Танјуг.
Како је навео, када грађанима расту приходи, расте и апетит, а самим тим и потражња, што утиче на раст вредности некретнина.
Пашановић је објаснио да се кроз некретнине зарађује на два начина, односно изнајмљивањем и капитализацијом.
"Када имате земљиште, гаражу, стан или пословни простор, ви то издајете и добијате неки одређени месечни принос, док је капитализација пораст вредности ваше имовине. Што значи да, једноставно, протоком времена некретнине углавном свуда у свету мање и више расту", истакао је Пашановић.
Навео је да се у Србији доста прича на тему тога ко купује станове, односно ко има новца за некретнине тренутно, истакавши да постоји одређени број људи који може да купи некретнине где су цене квадрата скупље, али да у Београду и даље има некретнина где је цена квадрата испод 2.000 евра док у Србији има и испод 1.000 евра по квадрату.
"Цене само расту и, уколико не дође до већих политичких нестабилности, геополитичких или неке нове пандемије, цене би требало да наставе да полако иду горе. Зато што нам и стандард расте", обајснио је Пашановић.
Истакао је да је у 2024. години издато готово 40 одсто мање грађевинских дозвола, оцењујући да је то показатељ да ће у народном периоду мање да се гради, што доводи до веће потражње.
"Потражња че бити већа од понуде, самим тим ће то подићи и цену квадрата", нагласио је Пашановић.
Према његовим речима, Београд је још увек прилично неизграђен имајући у виду да је лева обала Дунава односно да су Борча, Овча, Крњача ваздушном линијом јако близу центра престонице, али та инфраструктура није доведена до обале.
"Прво мора да се уради приобаље, па онда да се доведу путеви, струја, вода, комуналије, а онда тек може да почне да се гради. То је огромна површина од сигурно више од 2.000 хектара, претпостављам. То није неискоришћена територија, она тек треба да надође. Још увек имамо овај потез, опет по мени најлепше локације у граду, а то је део преко пута Београда на води, Старо сајмиште и тај потез ка насипу где постоји велики потенцијал за градњу и, кад се то отприлике заврши, онда претпостављам да ће следећи корак бити Борча, Овча, Крњача", навео је Пашановић.