Срби не могу да овере ниједан документ НОТАРИ БЛОКИРАНИ Систем у колапсу због хакерских напада !
Рад јавних бележника у Србији потпуно је блокиран од 4. јула због озбиљних техничких проблема изазваних хакерским нападима на информациони систем Министарства правде.
Грађани су тренутно у немогућности да овере купопродајне уговоре и друге правне документе, што је изазвало праву правну парализу широм земље.
Систем је пао услед континуираних и интензивних хакерских напада који су кулминирали покушајем упада у Дата центар Министарства правде.
Због тога, нотари тренутно не могу да приступе неопходним регистрима, нити да изврше проверу података која је кључна пре овере било ког правног документа. То практично значи да је онемогућена овера купопродајних уговора, пуномоћја, наследничких изјава и других аката.
Нотари не могу да ударе печат док не провере све што је важно за одређени предмет, пише К1 инфо.
С обзиром на то да су базе недоступне, у овом тренутку ништа не може да се одради. Најтеже је грађанима који су у хитним животним ситуацијама, али једино што им преостаје јесте да буду стрпљиви док се систем не успостави.
Уз све потешкоће, грађане чека и ново поскупљење нотарских услуга. Влада Србије усвојила је измењену јавнобележничку тарифу према којој су поједине накнаде више него дуплиране, наводи се у медијима.
Грађани у неизвесности
Иако се очекује да ће надлежни у наредним данима пронаћи решење за обнову система, тренутно не постоји тачан датум када ће јавни бележници моћи да наставе са радом. Све правне процедуре које укључују оверу документације – од продаје некретнина до наследних поступака – тренутно су у застоју.
Грађанима остаје само да прате званична саопштења Министарства правде и Јавнобележничке коморе, надајући се што бржем решењу проблема.
Тако је вредност бода са досадашњих 150 динара повећана на 180, док је истовремено повећан и број бодова за одређене правне послове. На пример, за исправе о правним пословима и хипотекама грађани ће сада плаћати 8 бодова (уместо досадашња 4), а за анексе, пуномоћја и сагласности – 4 бода (уместо 2).
Додатно, повећани су и материјални трошкови које странке морају да надокнаде нотарима, укључујући поштанске и банковне трошкове, трошкове јавнобележничког рачуна, фотокопирања и израде оверених преписа, пише Република.