Сутра је Свети Прокопије – НА „ОГЊЕНИ ДАН“ НЕ ТРЕБА НИКАКО РАДИТИ СА ЗЕМЉОМ, Ово је разлог
Српска православна црква слави Светог великомученика Прокопија 21. јула, а у народу је овај дан познат као Огњени Прокопије. Верује се да светац тога дана „иде земљом“ и посматра људе – доносећи благослов онима који га поштују, али и казну онима који се огреше о празник.
Свети Прокопије био је ранохришћански мученик из 3. века. Рођен је у Јерусалиму као Неанија, римски војни заповедник и чиновник. По наређењу цара Диоклецијана био је прогонитељ хришћана, али му се, по предању, јавио сам Христос на путу у Александрију. Та визија га је преобратила – примио је хришћанску веру, добио име Прокопије и почео јавно да је проповеда. Због тога је био ухапшен, мучен и на крају посечен мачем у Кесарији Палестинској. Црква га поштује као великомученика, а његове мошти се сматрају чудотворним.
Празник Светог Прокопија у народу се сматра „огњеним“ даном – верује се да су око тог датума честе громовне олује и непогоде, које се тумаче као Божја опомена. Зато се не ради ништа са земљом: не копа се, не оре, не сахрањује, не купа се у рекама, јер се верује да воде могу бити „узбуркане огњем“, избегавају се свађе, псовке, тежак рад, па чак и вика.
У неким крајевима Србије овај дан се слави ради здравља деце, јер се Свети Прокопије сматра заштитником најмлађих. Мајке често тог дана читају молитве за своју децу, а верује се и да светац „бележи“ дечје жеље.
Слава и заштитник заната
Свети Прокопије је крсна слава појединих породица у Србији, посебно у источној и јужној Србији. Њега као свог небеског заштитника славе и каменоресци, рудари,бунарџије, а у неким местима и пекари, због „огњене“ симболике.
У неким крајевима, као што су делови Тимочке Крајине и Пчиње, на овај дан се не пали пећ, јер се „огњеном светитељу не дира у огањ“.
Дан погодан за свадбе
Према народном предању, Прокопије на овај дан „иде и благосиља младенце“, па је у појединим крајевима Србије овај датум сматран добрим за венчања. Међутим, верује се да свадба мора бити без псовке, алкохолних испада и свађе – у супротном, брак неће бити срећан.
Уколико га поштујемо, Свети Прокопије је светац који, према народном веровању, може „прокопати пут“ ка здрављу, успеху и срећи. Али, ако се огрешимо о празник, верује се да он доноси и строго подсећање на грешке. Зато га народ поштује с посебном пажњом – као светитеља који није благ, али јесте праведан.