СЗО УПОЗОРАВА НА СМРТОНОСНЕ ВРУЋИНЕ И МАСОВНЕ ЖРТВЕ Европа пред рекордним бројем смртних случајева због врућине ХИЉАДЕ У ОПАСНОСТИ
Европа мора брзо да реагује како би се суочила с екстремним врућинама јер температуре далеко премашују 40 степени, а у наредним данима предвиђа се на хиљаде смртних случајева као последица топлотног таласа.
Јужна Европа је на удару снажног топлотног таласа са температурама које достижу чак 46 степени Целзијуса у шпанској регији Хуелва – што представља нови национални рекорд за јун. У исто време, Италија, Грчка, Португал и Западни Балкан такође се суочавају с екстремним температурама, пожарима и људским жртвама.
Стручњак Светске здравствене организације (СЗО) издао је у понедељак озбиљно упозорење, позивајући на брже мере како би се спречиле десетине хиљада "непотребних смрти".
"Више није питање да ли ћемо имати топлотни талас, већ колико њих ћемо доживети ове године и колико ће трајати2, рекла је Марисол Иглесиас Гонзалес из Одељења за климатске промене и здравље СЗО у Бону.
Хрватска међу најугроженијима
Говорећи о броју људи који би могли бити у опасности, Пјер Масело из Лондонске школе за хигијену и тропску медицину изјавио је за Политицо да би овај топлотни талас могао да изазове више од 4.500 додатних смртних случајева између 30. јуна и 3. јула.
Земље које би могле да имају највећу стопу додатне смртности су Италија, Хрватска, Словенија и Луксембург, рекао је.
"Најгори дани вероватно ће бити уторак и среда", додао је.
Топлотни таласи годишње односе више од 175.000 живота у европском региону СЗО - од Исланда до Русије.
У великој студији коју је Масело коаутор, а која је објављена у јануару и обухватила 854 европска града, упозорава се да ће број смртних случајева услед врућина драстично порасти уколико се не да приоритет значајним мерама прилагођавања климатским променама.
СЗО је у понедељак поновила да климатске промене, подстакнуте сагоревањем фосилних горива, значе да ће топлотни таласи постајати чешћи, опаснији и интензивнији, што ће довести до тежих болести и већег броја смртних исхода.
Скоро две трећине шпанских градова добило је упозорења о здравственом ризику, укључујући 804 града који су на највишем нивоу приправности, према подацима националне метеоролошке агенције Аемет. Портпарол је изјавио да се у целој земљи очекује интензивна врућина до 3. јула. Упозорења су такође на снази у Француској, Италији, Португалу и Грчкој.
Грчка влада је такође издала упозорења о загађењу ваздуха због пожара који су захватили обалне градове у близини Атине. У међувремену, више од 50.000 људи евакуисано је у Турској, првенствено због пожара у близини Измира. У Албанији је између недеље и понедељка пријављено 26 шумских пожара, док су у Србији метеоролози саопштили да је прошли четвртак био најтоплији дан откад постоје мерења - од 19. века.
СЗО саветује људима да се хидрирају, да избегавају подневну врућину и да домове одржавају хладним. Ово посебно важи за рањиве групе, укључујући старије особе, децу, раднике на отвореном, труднице и особе са хроничним здравственим проблемима. Људи који узимају лекове попут антидепресива или лекова за притисак такође би требало да буду опрезни, изјавила је Иглесиас Гонзалес, јер ти лекови могу утицати на способност тела да регулише температуру.
Смернице за владе
Међутим, како наводи Политицо, није реч само о реаговању када топлотни таласи наступе, већ и о бољој припремљености уопште, поручују из СЗО.
У истраживању из 2022. године, само 21 од 57 земаља у европском региону СЗО известило је да има национални акциони план за здравље у случају врућине. Од тога, 14 земаља је чланица ЕУ.
Од кључних препорука СЗО, најчешће се спроводе правовремени системи упозоравања и кампање информисања. Међутим, земље заостају када је реч о припреми својих здравствених система и спречавању изложености топлоти бољим урбанистичким планирањем, истиче Иглесиас Гонзалес.
СЗО ће наредне године издати нове ажуриране смернице за владе, укључујући савете о стратегијама "хлађења усмереним на људе" на урбаном и регионалном нивоу, како би се људи заштитили од врућина, додала је.