У ТЕНТУ ПОСТАВЉЕНА НАЈВЕЋА КАСЕТА ЗА ОДЛАГАЊЕ ПЕПЕЛА И ШЉАКЕ Живковић: Од данас је у пробном раду, приоритет је заштита животне средине (ФОТО)
ОБРЕНОВАЦ: Новоизграђена касета 4 на депонији пепела и шљаке у термоелектрани „Никола Тесла А“, која је од данас у пробном раду, потврда је јасног опредељења „Електропривреде Србије“ да сва наша производна постројења буду усклађена са строгим мерама заштите животне средине, рекао је генерални директор „Електропривреде Србије" Душан Живковић после пуштања у пробни рад касете 4.
Он је нагласио да је кључно што су на овој касети примењене најсавременије технологије и стандарди заштите животне средине Европске уније, наведено је у саопштењу Електро привреде Србије.
Истакао је да је касета 4 највећа касета за одлагање пепела и шљаке у оквиру ЕПС и пример је еколошког начина одлагања нуспродуката у производњи термо енергије.
"Улагањима у пројекте заштите животне средине обезбеђујемо сигурност производње наше базне енергије у будућности и постављамо сигурне темеље како би ЕПС и даље био енергетски лидер иновација и модернизације, посебно у време енергетске транзиције и декарбонизације", рекао је Живковић.
Милан Алексић, саветник министарке рударства и енергетике, истакао је да је унапређење заштите животне средине у енергетском сектору приоритет државе како би поред енергетске сигурности и безбедности били обезбеђени и строги еколошки захтеви.
"Инвестиције у заштиту животне средине су неопходне како бисмо наш енергетски сектор у потпуности ускладили са европским и светским прописима и нормама. То су велика улагања, мере се стотинама милиона евра, али сваки пројекат доноси боље услове у заштити ваздуха, воде, земљишта", рекао је Алексић.
Нагласио је да је прошле године почело да ради постројење за одсумпоравање у ТЕНТ А, исто такво завршава се у ТЕНТ Б, а касета 4 је важна карика за рад највеће термоелектране.
Како је истакнуто, пројекат је вредан 45 милиона евра. Касета 4 заузима 115 хектара, а око ње се формира 35 хектара зеленог заштитног појаса.
Уз постојећи начин одлагања пепела и шљаке, биће припремљена и за будуће складиштење густе хидромешавине пепела и шљаке.
На овом пројекту примењени су најстрожи еколошки прописи и у складу са тим постављене су две врсте фолија, бентонинска и полиетиленска високе густине, свака површине од по 1,3 милиона квадратних метара.
Идејни пројекат, студију оправданости и студију о процени утицаја на животну средину урадио је Рударски институт у Београду, а пројекат за грађевинску дозволу и пројекат за извођење Институт за водопривреду „Јарослав Черни”.
Касету 4 обишли су и помоћник министарке рударства и енергетике Радош Попадић и сви чланови Извршног одбора ЕПС АД.