УЗ СВЕТСКИ ДАН БОРБЕ ПРОТИВ ХИВ-а и АИДС-а У Србији лечење најсавременијим лековима
Србија се ставља у ред најсавременијих земаља по питању терапије за лечење ХИВ-а и АИДС-а и циљ је да се што већи број људи тестира, јер према проценама у нашој земљи тренутно између 570 до 1.200 људи има ХИВ, а да и не зна, закључено је на конференцији „исправним путем”, организованој уочи 1. децембра Међународног дана борбе против ХИВ-а и АИДС-а.
Данијела Симић из Института за јавно здравље „Др Милан Јовановић Батут” рекла је да према подацима којима инстутут располаже, само је 75 одсто особа којима је утврђена ХИВ инфекција на терапији.
- За то су разлози свакако различити, а лечење ХИВ инфекције, пре 2016. године није почињало одмах по дијагнози. Јако је важно да се људи којима је утврђено да имају ХИВ инфекцију, а нису на лечењу, одмах обрате инфектолозима у четири клиничка центра у нашој земљи и да започну терапију - рекла је Данијела Симић.
Истакла је да је тестирање доступно свим грађанима и препорука је да се барем једном у животу свако тестира на овај вирус. Симић је нагласила да је од маја ове године на листи РФЗО-а за лечење ХИВ инфекције пет иновативних, најсавременијих лекова, што нас сврстава у земље са најсавременијом терапијом за лечење ХИВ инфекције. Симић је изнела и најновије податке „Батута” према којима од 1985. године, када је забележен први случај код нас, па до данас, укупно регистровано 5.000 људи са дијагнозом ХИВ инфекције.
- Од тих 5.000, у једном тренутку свог живота, скоро половина је развила клинички АИДС, а једна четвртина изгубила битку. Само у 2023. години код 177 особа у нашој земљи је новодијагностификована ХИВ инфекција, 49 је оболелих од АИДС и нажалост, 13 особа умрло - објаснила је Симић.
Говорећи о подацима за ову годину, Симић је рекла да је од јануара, па до 25. новембра пријављено 109 особа инфицираних ХИВ-ом, од тога 23 особе су са клиничким АИДС-ом и пет особа је преминуло од АИДС-а. Додала је да је било 15 пута више заражених мушкараца него жена и да је међу њима у 90 одсто случајева узраста од 20 до 49 година.
- Као и ранијих година сексуална трансмисија је апсолутно доминантна, у 97 одсто свих случајева. Нажалост, опет прелиминарна статистика нам указује да је скоро две трећине или 61 одсто тих људи сазнало или им је дијагностификован ХИВ у касном стадијум - навела је Симић. Истакла је да су од пет преминулих особа, четири били мушкарци старости од 39 до 57 година.
Спречавање и контрола размножавања вируса
Савремена терапија омогућава комбинацију два или три лека у једној таблети и не изискује неке специјалне режиме исхране. Терапија спречава и контролише размножавање вируса у организму. Пацијенти који су на редовној терапији, имају мањи ризик да оболе од АИДС и не могу даље да преносе вируса - објаснила је Данијела Симић.
Од маја је на позитивној листи РФЗО стављено пет нових лекова за лечења.
- То је комфорно за пацијенте, то подразумева узмање једне или две таблете дневно. Чим се открије ХИВ, препорука је да се одмах почне са терапијом и то на прописан начин - додала је Данијела Симић.
Љ. П.