ОД ДАНАС ПОЈАЧАНА КОНТРОЛА ДВОТОЧКАША ШИРОМ СРБИЈЕ! Возачи мотоцикала, бицикала и тротинета наредна три дана под лупом саобраћајаца широм Европе
Данас почиње прва међународна акција појачане контроле саобраћаја која је усмерена на откривање и санкционисање прекршаја које чине возачи двоточкаша - мотоцикала, мопеда, бицикала и лаких електричних возила.
Акција ће трајати три дана, односно до петка, 23. маја, а биће спроведена у 34 европске државе чланице организације ROADPOL (мрежа саобраћајних полиција Европе).
Саобраћајна полиција ће посебно контролисати да ли двоточкаши и возачи двоточкаша испуњавају услове за учествовање у саобраћају, да ли се крећу по прописаним површинама и да ли управљају возилом под дејством алкохола и психоактивних супстанци.
Из Министарства унутрашњих послова скрећу пажњу да је током прошле године свако четврто погинуло или тешко повређено лице у саобраћајним незгодама било возач двоточкаша, што ову категорију учесника у саобраћају чини једном од најугроженијих. Анализе саобраћајних незгода са њиховим учешћем показују да чак две трећине незгода са настрадалим возачима двоточкаша изазивају возачи других моторних возила.
На друштвеним мрежама Министарства унутрашњих послова објављено је да ће полиција посебно контролисати да ли бициклисти возе под дејством алкохола или психоактивних супстанци, да ли ноћу користе прописна светла и да ли се крећу прописаним површинама.
Апел
Из Министарства унутрашњих послова апелују на возаче двоточкаша да одговорним понашањем и поштовањем прописа допринесу очувању своје безбедности у саобраћају. Истовремено се апелује и на све учеснике у саобраћају да обрате посебну пажњу на возаче двоточкаша, како би се смањио ризик од настанка саобраћајних незгода.
Бициклистима се саветује да треба да носе заштитну кацигу, флуоресцентне прслуке или да облаче живе боје које су уочљиве другим корисницима, а тамо где постоји бициклистичка стаза да по њој возе десном страном. Такође, треба да користе и светла на бициклу да би били виђени. Приликом кретања ноћу или у условима смањене видљивости обавезно је упаљено бело светло на предњој и црвено на задњој страни бицикла.
- Када се возите путем где постоји бициклистичка стаза, смете користити коловоз у ширини од највише једног метра од десне ивице. Када прелазите улицу на пешачком прелазу, сиђите са бицикла и гурајте га поред себе - прецизирају у МУП-у и апелују на бициклисте да се не провлаче између возила у саобраћају.
Током прошле године свако четврто погинуло или тешко повређено лице у саобраћајним незгодама било возач двоточкаша
- Ако волиш да возиш бицикл, вози паметно. Бицикл јесте слобода, али правила нису ту да те спутавају, већ да те заштите - наводе у МУП-у и истичу да иако је вожња бициклом забавна, безбедност треба да је на првом месту.
Тако наводе да је обавезно да се бицикл вози без алкохола и наркотика, да се током вожње не користи мобилни телефон и слушалице, као и да млађи од 12 година не смеју управљати бициклом на јавним путевима. Дете које је напунило девет година може управљати бициклом у пешачкој зони успореног саобраћаја, у зони где је ограничење 30 на сат, као и у зони школе и некатегорисаног пута. У МУП-у додају и да возачи старији од 18 година могу превозити дете до осам година старости на посебно уграђеном седишту.