ОВЕ ГОДИНЕ И ДО СЕДАМ СЛУЧАЈЕВА ВРШЊАЧКОГ НАСИЉА ДНЕВНО „Један лош тренд у Америци за неколико минута или сати већ је код нас и преноси се у школама”, каже стручњак
Вршњачко насиље у Хрватској је у сталном порасту, а старосна граница се смањује – све млађа деца постају и жртве и починиоци насиља.
Расте и број случајева у којима сукоби на интернету прерастају у физичко насиље.
„Деца данас одрастају у специфичним, бременитим временима, да тако кажем. Стално им је над главом или некаква претња ратом. Имали смо земљотрес, имали смо ковид. Пуно тога је заправо дигитално”, рекла је државна секретарка у Министарству унутарњих послова Ирена Петријевчанин.
Она је истакла да не говори из психолошке перспективе, али као особа с пет година искуства у раду с децом, из праксе види алармантне бројке.
„Статистика каже да се у просеку дневно бележи пет случајева, а у другом полугодишту и седам. Говоримо о 273 кривична дела која су пријављена и процесуирана у само неколико месеци. Лани их је било више од 1.100 – тачније, 1.118 кривичних дела у којима су деца починиоци или жртве”, навела је Ирена Петријевчанин за ХРТ.
Ризична понашања, према њеним речима, на интернету додатно су порасла због претеране употребе дигиталне технологије, упозорио је Томислав Рамљак из Центра за несталу и злостављану децу.
„Паметне телефоне с камерама деца већ носе у првом разреду основне школе, а друштвене мреже које функционишу на основу алгоритама који промовишу садржај, подстичу прихватање опасних изазова. Деца их виде као прихватљиво понашање, иако ти изазови често резултирају озбиљним озледама”, рекао је Рамљак.
Додао је да је проблем виралности садржаја: прегледи доносе популарност, а деца слепо прате трендове који често настају изван Хрватске.
„Један лош тренд који крене у Америци, за неколико минута или сати већ је код нас и већ се преноси у школама, међу децом”, закључио Рамљак, преноси ХРТ.