clear sky
27°C
19.07.2025.
Нови Сад
eur
117.1752
usd
100.8392
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

ПОТВРЂЕН ПРВИ СЛУЧАЈ АНТРАКСА У ХРВАТСКОЈ! Ситуација је кризна, уведене хитне мере

19.07.2025. 12:20 12:39
Пише:
Извор:
Танјуг
da
Фото: freepik, ilustracija

ЗАГРЕБ: У Хрватској је потврђен случај антракса (бедренице), опасне заразне болести која погађа животиње, али може бити преносива и на људе.

Зараза је утврђена на подручју општине Врлика, а надлежне службе су одмах покренуле низ хитних мера, укључујући обавезно вакцинисање стоке и превентивно лечење особа антибиотицима које су биле у контакту са зараженим говедом, саопштено је на ванредној конференцији за новинаре у Загребу.

Према речима хрватског министра пољопривреде Давида Влајчића, до сада је тестирано 13 узорака, а први позитиван налаз на антракс стигао је јуче, 18. јула. Три узорка још су у обради.

"Одмах смо обавестили све надлежне службе. Ситуација је кризна. Притисак на систем је огроман, али сад напокон имамо потпунију слику и можемо одлучно да делујемо", изјавио је министар.

Иако се не може са сигурношћу тврдити да је свих четрдесет угинулих говеда заражено антраксом, у току су и токсиколошке анализе које би требало да разјасне узрок помора стоке. 

Влајчић је потврдио да ће све животиње с погођеног имања бити вакцинисане, а месо заражених животиња не сме да се користи.

Директор Хрватског завода за јавно здравство Крунослав Цапак потврдио је да је епидемиолошка служба одмах реаговала након добијања информација о потврђеном случају.

da
Фото: freepik, ilustracija

"Идентификовали смо све особе које су биле у контакту са зараженим говедом. Сви ће превентивно примати антибиотике наредних десет дана", рекао је Цапак, додајући да "ризик за општу популацију није висок", као и да претходно искуство с Лоњског поља показује како се болест ефикасно сузбија правовременим мерама.

Стручњаци су објаснили да се, за разлику од афричке свињске куге, код антракса животиње не усмрћују, већ се спроводи обавезно вишегодишње вакцинисање у погођеном подручју, које се званично назива "бедренички дистрикт". 

Како је саопштено, вакцине су већ допремљене, а имунизација ће почети почетком следеће седмице.

"Ако је животиња заражена, она ће угинути. Не лечи се, али друге се животиње вакцинишу и тиме се спречава ширење заразе", појашњено је.

Према речима представника Хрватског ветеринарског института, производи заражених животиња, укључујући месо и млеко, не смеју да се користе, а газдинство остаје под мерама док се не заврши вакцинисање и стока не стекне имунитет. Лешине преузимају концесионари, а њихови узорци се анализирају.

 "Сумња на заразну болест аутоматски значи забрану промета и кориштења свих производа животињског порекла", истакнуто је на конференцији за штампу.

Антракс је болест која се најчешће преноси контактом са зараженим животињама или контаминираним материјалима, али није високо заразна међу људима. 

Зараза се може десити ако споре бактерије дођу у контакт с отвореном раном, али су такви случајеви врло ретки. Најчешће до избијања долази након бујица и поплава, када споре излазе из тла.

Упркос мерама, део јавности и опозиција изражавају забринутост због кашњења у дијагнози. Наиме, први узорци достављени 7. јула нису показивали присуство болести, због чега су сумње биле усмерене и на могуће тровање. Тек након више негативних налаза, потврђен је један позитиван узорак.

 "У почетку су лешине биле у лошем стању, што је отежало дијагностику. Такође, претходно лечење антибиотицима може замаскирати клиничку слику болести," појаснили су стручњаци.

Антракс ће у наредним седмицама бити праћен кроз додатне анализе и надзор. Надлежне службе поручују да нема места паници, али да је кључна стриктна примена биосигурносних мера.

Грађани који су у контакту са животињама на погођеним подручјима позвани су на опрез, а све случајеве угинућа треба одмах пријавити ветеринарској инспекцији.

Извор:
Танјуг
Пише:
Пошаљите коментар