ЦИЉ СУ НУКЛЕАРНА ПОСТРОЈЕЊА Америчке службе откриле планове напада, да ли је нови рат на помолу?
Сједињене Државе су добиле нове обавештајне податке који указују на то да Израел припрема напад на иранска нуклеарна постројења - и то у време када администрација Доналда Трампа покушава да постигне дипломатски договор са Техераном, рекли су за CNN више америчких званичника упознатих са информацијама.
Према речима америчких званичника, такав напад би био отворено кршење политике председника Трампа и могао би да покрене шири регионални сукоб на Блиском истоку - нешто што Вашингтон покушава да избегне од почетка рата у Гази 2023. године, пише CNN.
Иако није јасно да ли је израелско руководство донело коначну одлуку, постоје дубоке поделе унутар америчке администрације око тога да ли ће Израел уопште деловати. Одлука ће у великој мери зависити од тога како израелске власти процењују напредак америчко-иранских преговора о нуклеарном програму.
- Вероватноћа израелског напада на ирански нуклеарни објекат значајно је порасла последњих месеци - рекао је за CNN један извор CNN-a упознат са обавештајним извештајима, па додао: "Ако Трамп не постигне споразум са Ираном којим се уклањају све залихе обогаћеног уранијума, могућност израелског напада се додатно повећава".
Забринутост не произилази само из јавних и приватних порука израелских званичника које најављују такву могућност, већ и из пресретнутих израелских комуникација и запажања о распоређивању војске која би могла да указују на припреме за напад, према бројним изворима.
Између осталог, америчке службе су приметиле премештање ваздушног оружја и завршетак великих војних вежби у Израелу, што такође може бити порука Техерану о озбиљности претње - или једноставно покушај стварања притиска.
Израелци ћуте, САД такође нападају?
Си-Ен-Ен се обратио Савету за националну безбедност САД и израелском премијеру за коментар, али није добио одговор. Израелска амбасада у Вашингтону такође је одбила да коментарише.
Трамп је већ јавно запретио војном акцијом против Ирана ако преговори о новом нуклеарном споразуму пропадну, али је истовремено јасно ставио до знања да преговори имају временско ограничење.
У писму упућеном иранском врховном вођи Ајатолаху Хамнеију у марту, Трамп је дао рок од 60 дана за постизање споразума, према извору. Тај рок је истекао, а прошло је више од месец дана од почетка преговора.
Високи западни дипломата који се састао са Трампом раније овог месеца рекао је да је председник нагласио да САД дају дипломатији још само неколико недеља пре него што се позабаве војном опцијом. За сада, међутим, званични став Беле куће остаје дипломатски приступ.
Ово је довело Израел у веома деликатан положај, каже Џонатан Паникоф, бивши високи амерички обавештајни официр за Блиски исток. Премијер Бењамин Нетањаху је под притиском да спречи споразум који сматра неповољним, али истовремено не жели да поквари односе са Трампом - са којим је већ у сукобу око низа безбедносних питања.
- На крају дана, израелске одлуке зависе од тога шта САД раде, какве ће споразуме Трамп постићи или неће постићи са Ираном - каже Паникоф, па додаје да не верује да би Нетањаху покренуо напад без барем прећутног америчког одобрења.
Иран у најслабијој форми у последњих неколико деценија
Иран се тренутно налази у најгорем војном положају у последњих неколико деценија - након што је Израел уништио његове објекте за производњу ракета и противваздушну одбрану у октобру, уз паралелни економски колапс изазван санкцијама и демонтажом најмоћнијих регионалних савезника Ирана. Према речима америчких званичника, Израел ово види као историјску прилику.
САД појачавају прикупљање обавештајних података како би биле спремне да помогну ако Израел одлучи да делује, рекао је високи амерички званичник. Али, према извору блиском Трамповој администрацији, Вашингтон тренутно није спреман да помогне у нападу осим ако не дође до озбиљне иранске провокације.
Израел не може да уништи ирански нуклеарни програм без америчке помоћи - потребно им је америчко допуњавање горивом из ваздуха и специјализоване бомбе које могу да продру у дубоко закопане објекте, истиче извор упознат са претходним америчким извештајима.
Израелски извор је за CNN рекао да би Тел Авив био спреман да делује независно ако би САД потписале оно што су назвали "лошим споразумом" са Ираном који Израел не може да прихвати.
- Мислим да је вероватније да ће напасти како би уништили споразум ако процене да ће Трамп попустити - рекао је други извор Си-Ен-Ена упознат са проценама америчких обавештајних служби: "Израелци су то јасно сигнализирали - и јавно и приватно".
Процена америчких обавештајних служби у фебруару сугерисала је да би Израел могао да искористи ослабљену иранску противваздушну одбрану за покретање напада авионима или ракетама дугог домета. Али иста процена упозорава да би такав напад само привремено успорио ирански нуклеарни програм - и не би био трајно решење.
- Нетањаху се суочава са огромним изазовом - рекао је Паникоф.
Детаљи преговора
Преговори између САД и Ирана су тренутно блокирани због захтева да Техеран потпуно одустане од обогаћивања уранијума - процеса неопходног за производњу нуклеарног оружја, али и за цивилну употребу енергије.
Специјални изасланик САД Стив Виткоф рекао је за АБЦ News да САД "не могу дозволити ни 1% капацитета за обогаћивање" према споразуму.
- Поднели смо Иранцима предлог за који верујемо да их не вређа и да решава кључне проблеме - рекао је он.
Ајатолах Хамнеи је у уторак изјавио да не верује да ће преговори са Америком довести до резултата, назвавши захтев САД да Иран не обогаћује уранијум "великом грешком". Иран тврди да има право на обогаћивање према Споразуму Уједињених нација о неширењу нуклеарног оружја и да се тог права неће одрећи ни под којим околностима.
Виткоф је рекао да би се ове недеље у Европи могла одржати нова рунда преговора. И САД и Иран су изнели предлоге, али према изворима, након више од месец дана преговора вођених из Омана, ниједан амерички предлог још није добио одобрење Трампа.
Америчке обавештајне службе су већ у фебруару упозориле да Израел вероватно планира нападе на кључне иранске објекте већ ове године.
- Израел је доследно тврдио да је војна опција једини начин да се заустави ирански програм нуклеарног оружја - закључује један амерички званичник.