МАСОВНО ХАПСЕ ДЕЦУ У ЕВРОПИ! "Волстрит журнал": Нека имају само 14 година, а сва су имала ИСТИ ЦИЉ
Вештачка интелигенција, колико год корисна била, све је већи фактор у радикализацији младих. То показују случајеви тинејџера који су планирали терористичке нападе у Европи у последњих неколико година, а једно од алармантнијих подручја где су напади били учестали јесте управо Белгија.
Волстрит журнал пише да је последњих месеци широм Европе ухапшено неколико десетина младих људи, неки од њих имају само 14 година, под оптужбом да су планирали нападе на музичке просторе, тржне центре и верска места због идеолошке радикализације.
Белгија једно од најгорих подручја
Трећина свих случајева тероризма у Белгији између 2022. и 2024. године укључивала је малолетнике. У Британији је скоро сваки пети осумњичени за тероризам био дете. Занимљиво је да су студије показале да је током пандемије у Уједињеном Краљевству број хапшења због тероризма смањен у свим старосним групама, осим међу децом.
Веома младе особе су актери
"Ново је број младих људи који су директно укључени у планирање насилних напада, укључујући и веома младе појединце“, рекао је за WСЈ Томас Ренард, директор Међународног центра за борбу против тероризма у Хагу.
Готово сви млади људи су радикализовани путем интернета, а интернет се показао ефикаснијим у убрзавању процеса радикализације. Према Глобалном индексу тероризма, просечно време потребно за радикализацију у 2002. години било је 16 месеци. У 2015. години то време је скраћено за 40 процената. Данас је довољно само неколико недеља.
Пример типичног екстремисте
Пример типичног екстремисте генерације З је младић који се тренутно суди у Белгији. Абдул Керим Гадајев, деветнаестогодишњи чеченски избеглица, радикализовао се након што му је отац депортован из Француске у Русију. Након депортације, почео је да се осећа отуђено у школи. На интернету је написао да жели да понови Батаклан, терористички напад из 2015. године у којем је погинуло 90 људи.
У Шофонтену, малој белгијској општини где се Гадајев настанио са својом маћехом након очеве депортације, младић је заостајао у школи. Пронашао је групе вршњака на мрежи које су биле заинтересоване за спорт и религију, посебно на ТикТоку где су његови кругови постајали све више политички оријентисани.
Био је на телефону 24 сата
"Био сам на мобилном телефону 24 сата дневно", рекао је.
У фебруару прошле године, придружио се оперативном каналу на апликацији Сигнал где су чланови почели да планирају напад, према тужиоцима. Неки су имали само 13 година. Разговарали су о томе како да набаве оружје и делили су фотографије мете - концертне дворане Ботаник у центру Брисела. Гадајев је изјавио да је спреман да учествује, под условом да напад буде добро припремљен.
Говор мржње је у фокусу
У марту 2024. године, белгијска савезна полиција ухапсила је Гадајева и још тројицу малолетника широм Белгије. Адвокати одбране тврде да је његова реторика на друштвеним мрежама била "перформативна". Та тврдња указује на изазов са којим се суочавају западне обавештајне службе: како препознати када говор мржње прераста у конкретну акцију.
"Већ неко време говоримо да је сложеност наших истрага већа него раније, а ширина и дубина онога са чиме се суочавамо су изузетни“, рекла је Вики Еванс, главна координаторка британске полиције за борбу против тероризма, и позвала технолошке компаније да помогну у решавању проблема.
Насилан садржај на друштвеним мрежама
Наиме, алгоритми друштвених мрежа имају снажан атрактиван ефекат на младе људе, нудећи им све насилнији садржај и стварајући дигиталне "рупе без дна". Вештачка интелигенција је додатно погоршала проблем, рекла је Џулија Ебнер, стручњакиња за онлајн радикализацију на Институту за стратешки дијалог и Универзитету у Оксфорду.
"Видео снимци и слике које креира вештачка интелигенција дотичу се веома дубоких емоција и људске природе. Вештачка интелигенција и алгоритми у великој мери обављају посао харизматичног регрутера, само сто пута ефикасније“, упозорио је Ебнер.
"Мотиви за нападе су верски и крајње десничарски"
Многи случајеви не доспеју до јавности, али они који доспевају укључују четрнаестогодишњу девојчицу из Црне Горе која је ухапшена у Аустрији у мају прошле године под оптужбом да је планирала напад на "невернике".
Код 14-годишњакиње је тада пронађен пропагандни материјал Исламске државе, нож и секира, а полиција ју је пронашла преко активности и разговора на друштвеним мрежама, јављају аустријски медији.
У фебруару исте године, њена вршњакиња је ухапшена због планирања напада на железничку станицу. Најпознатији је случај троје тинејџера који су планирали напад на три концерта Тејлор Свифт у Бечу прошле године. Такви случајеви су све чешћи. Али док се Сједињене Државе боре са пуцњавама у школама, у Европи су најчешћи мотиви верски и крајње десничарски радикализам.
"У првих осам месеци након почетка рата у Гази, 60 исламистичких екстремиста је ухапшено у Европи због тероризма, од којих су две трећине тинејџери“, рекао је за WСЈ Питер Нојман, професор студија безбедности на Кингс колеџу у Лондону.
А млада крајња десница у Европи представља све већу претњу. Белгијска полиција је у јануару ухапсила четрнаестогодишњег дечака са неонацистичким ставовима због сумње да је планирао напад на џамију, преноси Јутарњи лист.