ИСТОРИЈСКИ ДАН ЗА ПОРОДИЦЕ ДУГИНИХ БОЈА Лезбијски парови у Италији добијају пуна родитељска права
Италијански Уставни суд данас је пресудио да истополни женски парови који користе вантелесну оплодњу (IVF) у иностранству могу бити законски признати као родитељи у Италији, чак и ако једна од њих није биолошка мајка.
Суд је утврдио да ускраћивање законског признања небиолошкој мајци крши уставне принципе једнакости и личног идентитета, као и крши детета на бригу, образовање и емоционални континуитет од оба родитеља.
Одлука укида део закона из 2004. године који није дозволио да се обе жене региструју као законске мајке, иако су обе пристале на поступак вантелесне оплодње.
Марилена Грасадонија, активисткиња за ЛГБТ права из опозиционе странке Италијанска левица, рекла је да пресуда означава „историјски дан” који „враћа достојанство и спокој многим породицама дугиних боја које живе у нашој земљи”, преноси Ројтерс.
Случај је покренуо суд у тосканском граду Луки, који је довео у питање законитост ускраћивања „потпуног двоструког родитељства” у случају који се односи на један лезбијски пар.
Судије су приметиле да је збуњеност око закона довела до недоследних пресуда у различитим судовима, због чега су појединачни градоначелници, који контролишу матичне књиге рођених у својим општинама, доносили различите одлуке у упоредивим случајевима.
У неким случајевима обе мајке су биле наведене на изводу из матичне књиге рођених детета, а у другима је мајка која није биолошка била искључена.
„Ови различити исходи одражавају променљиву друштвену стварност на коју законодавство још увек није одговорило”, наводи суд.
Пресуда није променила ограничења Италије у погледу приступа вантелесној оплодњи, која је и даље ограничена на хетеросексуалне парове.
У одвојеној пресуди, Уставни суд је саопштио да правила која спречавају самохране жене да приступе вантелесној оплодњи нису неуставна, али да би та правила могла да се промене ако се у парламенту појави политичка воља за то.