heavy intensity rain
26°C
08.07.2025.
Нови Сад
eur
117.1717
usd
99.5765
Сачуване вести Претрага Navigacija
Подешавања сајта
Одабери писмо
Одабери град
  • Нови Сад
  • Бачка Паланка
  • Бачка Топола
  • Бечеј
  • Београд
  • Инђија
  • Крагујевац
  • Лесковац
  • Ниш
  • Панчево
  • Рума
  • Сомбор
  • Стара Пазова
  • Суботица
  • Вршац
  • Зрењанин

КОЈЕ ПРОБЛЕМЕ ЋЕ СРБИЈИ ДОНЕТИ НОВЕ ТРАМПОВЕ ЦАРИНЕ Шта највише увозимо из САД-а, а шта извозимо ЕВО КОЈИ ПРОБЛЕМИ НАС ОЧЕКУЈУ

08.07.2025. 08:46 08:59
Пише:
Извор:
Блиц
трамп
Фото: TANJUG/Manuel Balce Ceneta/Canva/Ilustracija

Председник САД Доналд Трамп најавио је синоћ царине на увоз из Србије од 35 одсто.

Реч је о одложеним реципрочним царинама које су најављене још у априлу. Нове царине за Србију, али и за низ других земаља ступају на снагу 1. августа, како је раније и најављено.

Подсетимо, нове стопе су ниже од одложених реципрочних царина које Трамп најавио почетком априла - 37 одсто за Србију. Те царине је убрзо одложио на 90 дана. Председник САД Доналд Трамп обавестио је председника Србије Александра Вучића писмом да ће САД од 1. августа увести додатне царине на увоз робе из Србије у износу од 35 одсто.

Доналд Трамп ушао је у трговински "рат" са готово целим светом подизањем царина, а на врху листе нашла се и Србија. Ова нова мера могла би значајно да утиче на извознике из Србије који робу шаљу у ову далеку земљу. "Блиц Бизнис" је урадио пресек наше трговине са Америком.

Овим царинама обухваћено је приближно 60 земаља међу којима је и Србија. Реч је такозваним реципрочним мерама. Ова мера значајно ће утицати на извознике широм Србије и на целу економију. Наша земља је, подсетимо, на врху листе по стопи "казне".

Као што је "Блиц Бизнис" анализирао, на удару ће прво бити роба за крајње кориснике.

Србији су, подсетимо, првенствено одређене највише царине у региону од чак 37 одсто. Ипак, Трамп је синоћ објавио да ће оне износити 35 одсто, што је мање него што је било најављено. Министар финансија Синиша Мали истакао је раније да се подаци две земље не слажу.

"Видели сте формулу, на основу које је америчка администрација донела одлуку. Не могу да кажем да се баш у потпуности слажем са разлогом или са концептом увођења тих царина. Постоје неслагања између наших података и података које америчка администрација има", рекао је Мали. Навео је да по нашим подацима из Евростата, Србија има дефицит у робној размени са Америком, док по њиховим подацима ми имамо суфицит.

Какви су званични подаци?
Иако САД нису међу највећим трговинским партнерима наше земље, ове царине могле би да погоде многе. Према званичним подацима, САД су 19. извозни партнер Србије.

Према подацима који су уступљени "Блиц Бизнису", размена у роби је 2024. године износила 1,3 милијарде евра, а у прва два месеца 2025. године (јануар-фебруар) је износила 242 милиона евра.

Даље, размена услуга је у прошлој години износила 2,2 милијарде евра.

Од тога је извоз Србије у САД био око 670 милиона, док је увоз из САД био на око 739 милиона долара.

Шта Србија највише извози у САД, а шта увози?

Према подацима Републичког завода за статистику (РЗС), који су уступљени и "Блиц Бизнису", Србија је прошле године у САД највише извезла гуме за аутомобиле и то у вредности од 153,6 милиона долара. Управо је тај сектор један од првих на удару, рекао је за наш портал Михаило Весовић из ПКС.

На другом месту налазила се неразврстана роба (углавном војна опрема) са 118,5 милиона долара.

У првих пет ставки налазе се још и клипни мотори са унутрашњим сагоревањем са вредношћу од 40,7 милиона и сточна храна са 35 милиона долара, што је други сектор на који ће прво видети ефекти тарифа.

Када је реч о увозу из САД, прошле године су на првом месту биле погонске машине и мотори са вредношћу од 187,6 милиона долара. После тога на листи су били ваздухоплови и опрема са 42,9 милиона, па неразврстана роба са 37,7 милиона долара.

Како ће увођење царина утицати на Србију?

- С обзиром на то да Србија није чланица Европске уније, али има значајне трговинске односе са ЕУ, индиректни ефекти ових царина могу утицати на српску економију. Смањење потражње за челиком и алуминијумом у ЕУ може довести до смањења извоза српских производа у европске земље. Такође, могуће је да ће доћи до поремећаја у ланцима снабдевања и повећања цена увезених производа, што може негативно утицати на домаћу привреду - рекао је Мијушковић.

Анализа "Блиц Бизнис" уочи нових тарифа показује да Србију чекају два велика проблема - потенцијални раст цена, али и рампа за Стелантисова возила која тек треба да се праве овде.

Какве последице може Србија да очекује од Трампових тарифа?

Србија је подсетимо, у сфери економског интереса ЕУ као велики добављач.

- Да не помињем и почетак производње у Stellantisu новог модела који је, вероватно, делом својим имао интереса пре свега ЕУ. Производња је намењена пре свега ЕУ, али сигурно делом и Америци. Ово може даље смањити конкурентност Стелантесових возила и вероватно ограничити број могућих потенцијално продатих возила у САД- рекао је наш саговорник.

Према његовим речима, Србија мора помно да прати шта ће и какве ће потезе предузимати ЕУ, нарочито што неће имати бољи статус него што имају производи ЕУ на америчкој територији.

ЕУ је подсетимо и најавила контрамере.

 

Извор:
Блиц
Пише:
Пошаљите коментар