"СЕКС И ГРАД" И "ХАРИ ПОТЕР" НА ИВИЦИ ЗАБРАНЕ У РУСИЈИ Путин уводи нове критеријуме, смета му "НЕГАТИВАН СТАВ ПРЕМА ТРУДНОЋИ"
Популарне франшизе попут "Харија Потера", "Игре престола" и "Секс и града" могле би се наћи на удару нових руских прописа који ступају на снагу у септембру, а тичу се медијског садржаја који, како тврде власти, промовише негативан став према родитељству и позитивно приказује живот без деце, пише Парламентарна газета.
Нови критеријуми за забрану су: "негативан став према трудноћи и величање бездетности".
Према најављеним уредбама Министарства културе Русије и Роскомнадзора, биће успостављени јасни критеријуми за блокирање садржаја који садржи, како је наведено, "негативан приказ трудноће" и "пропаганду бездетног начина живота" (тзв. чајлдфри идеологије).
Парламентарна газета наводи неколико примера из популарне културе који би се могли наћи под лупом цензорских органа:
"Секс и град" - Лик Саманте приказан је као жена која свесно избегава мајчинство и показује очигледну наклоност ка чајлдфри начину живота. У једном тренутку, према опису, она "мора да пази на дете, што доживљава као велики напор".
"Игра престола" - Јунакиња Бријен од Тарта приказана је као ратница која се одрекла мајчинства како би могла да се равноправно такмичи с мушкарцима и постане витез.
"Хари Потер" - Иако се ради о, како пишу, "наизглед безазленој саги", стручњаци су указали на то да професорка Минерва Мекгонагал нема децу. Није познато да ли је то био њен свесни избор или резултат животних околности, али и то се узима као потенцијални пример прикривене промоције бездетног начина живота.
Овакве најаве долазе у тренутку када руске власти све снажније промовишу традиционалне породичне вредности и покрећу мере за демографску обнову земље.
У том контексту, све чешће се у фокусу јавних расправа налазе филмски, серијски и књижевни садржаји који, према мишљењу појединих институција, "подрива улогу породице и родитељства".
Како ће нова правила бити примењена и да ли ће доћи до стварне забране ових глобално популарних остварења - остаје да се види у наредним месецима. Међутим, дебата о културном утицају западних садржаја у Русији очигледно улази у нову, рестриктивнију фазу.