СР. МИТРОВИЦА ПОСТАЈЕ РЕГИОНАЛНИ ЦЕНТАР ЗА ПРЕРАДУ КУКУРУЗА
У СРЕМСКОЈ МИТРОВИЦИ НИЧЕ НАЈВЕЋА ФАБРИКА СКРОБА НА ЗАПАДНОМ БАЛКАНУ! Инвестиција вредна 30 МИЛИОНА евра ствара најмање 150 нових радних места
Један од три највећа трговца и прерађивача житарица у Европи почеће изградњу фабрике за прераду кукуруза, односно производњу кукурузног скроба за различите намене у Сремској Митровици, на месту старе шећеране, саопштио је јуче градноначелник тог града Бранислав Недимовић, након састанка са представницима компаније „Амело” и представницима њихове матичне компаније „Транс оил”.
Како је Недимовић истакао у плану је да градња погона почне на јесен, те да је инвестиција вредна више од 30 милиона евра, биће запослено најмање 150 радника, док ће се у производњи користити висока технологија и биће прерађено око 200.000 тона кукуруза годишње.
200.000 тона кукуруза прерадиће се годишње
- Ово је једна од три највеће инвестиције у прехрамбеном сектору у Србији у последњих неколико деценија и сигуран сам да по капацитету овако велике фабрике нема на Западном Балкану - рекао је Недимовић и додао да је остало је још неколико урбанистичких детаља да се утаначе. - Фабрика ће имати и капацитет да кукуруз у ком буде детектован афлатоксин, односно појава гљивичног обољења због лоших временских услова, прерађује у индустријски скроб, који се користи у фармацеутској, прехрамбеној и хемијској индустрији. Такође инвестиција ће бити потпуно еколошки чиста, са системом за пречишћавање отпадних вода, како ништа не би завршило у Сави..
Инвестиција је вредна више од 30 милиона евра, а биће запослено најмање 150 радника
Према подацима, „Транс оил група” поседује и води пет постројења за дробљење уљарица и то три у Молдавији и по једну у Румунији и Србији. Брендови сунцокретовог уља Групе, као што су „Флорис“ и „Искон“, лидери су на локалним тржиштима и све више се шире на међународном нивоу у Европи, Азији, Африци и Блиском истоку. Група управља са 49 складишта широм Молдавије, Румуније и Србије и пружа услуге транспорта житарица, уља и претовара преко терминала који се налазе у Ренију (Украјина), Ђурђулештију (Молдавија), Панчеву и Бачкој Паланци (Србија).
„Транс оли група” је агроиндустријски холдинг са широким спектром делатности укључујући дробљење уљарица, руковање и складиштење житарица, међународну трговину робом, биљно уље у ринфузи, флаширано уље и производњу брашна. Запошљава 2.800 људи, првенствено у производњи сунцокретовог уља, као и на пословима производње и логистике који су у потпуности у власништву и којима управља Група.