СТАТИСТИ ИМАЈУ СВЕ ВИШЕ ПОСЛА И У СРБИЈИ Колико и на чему зарађују лица из позадине?
Шездестих година прошлог века, када је Холивуд открио Србију и њене филмске студије, омладинци и студенти џепарац су зарађивали глумећи у филмовима као статисти.
Неизоставни су у снимању филмова, серија, реклама и музичких спотова. Њихова улога је да попуне позадину сцена, стварајући аутентичну атмосферу.
Ангажовање се често врши преко агенција које објављују огласе на друштвеним мрежама, Вајбер и Ватсап групама. Хонорари варирају, али се крећу од 500 до 1.500 динара по дану, у зависности од пројекта и задатака статиста.
Публика у студијским емисијама често се састоји од статиста који добијају надокнаду за присуство. Хонорари се крећу од око 700 до 1.500 динара по снимању, а ангажовање се обавља преко агенција или директно путем огласа. Статисти су дужни да поштују правила понашања и инструкције продукције.
У Србији је ангажовање статиста уобичајена пракса, али све мање у филмовима (притисла криза), а све више у другим видовима индустрије забаве, па чак и на местима на којима их никако не очекујемо.
Тако је пре неки дан на једном порталу за тражење послова изашао оглас за статисте који би „попуњавали столице” – на семинарима који се одржавају једном месечно и посвећени су – безбедности жена.
У Србији је ангажовање статиста уобичајена пракса, али све мање у филмовима
И ово није једини пример, мада ти позиви до сада нису били тако јавни и очигледни. Наиме, већина статиста ухлебљење може потражити на сајту overthinker.rs, као и у специјализованим агенцијама за статисте.
Ту су и друштвене мреже јер статирање лако склизне у „сиву зону” неплаћања пореза и доприноса, а куд ћеш боље договарање ван очију инспекције него Фејсбук и Вајбер групе. Додуше, постоје и оне јавне, легитимне: тако Фејсбук група „Статисти Удружења Галеб” често објављује актуелне понуде, па ако сте заинтересовани и волите да се видите на екрану, пробајте.
О политичким ангажманима причаћемо неки други пут, пошто су гласине непотврђене, али оне забавне су јавне и познате: гости у ток шоу емисијама углавном су статисти, а бирају се према захтевима организатора и теми емисије.
Први пут с оцем на снимање
Први статисти били су у филмовима Жоржа Мелијеса (касне 1890. године), али праву професију статисте ствара Д. В. Грифит у Холивуду почетком 20. века. Најпознатији филм у којем је Грифит користио хиљаде статиста јесте „Нетрпељивост” (1916). Овај филм се сматра једним од најамбициознијих у историји немог филма и важним тренутком у развоју филмске уметности. У сценама из древног Вавилона, Грифит је користио хиљаде статиста – неке процене наводе и до 16.000 људи – за масовне сцене парада, битака и егзекуција.
Понекад су статисти и нека врста сценографије: у снимањима новогодишњих програма или „народних” емисија, статисти у импровизованим кафанама најчешће су плесачи из културно-уметничких друштава.
У промоцији производа и услуга на друштвеним мрежама, статисти се ангажују за креирање садржаја, учествовање у виралним кампањама или као део публике у лајв догађајима. Ови ангажмани се често организују преко инфлуенсера или маркетиншких агенција које траже особе одређене старосне групе или изгледа.
Од 500 до 1.500 динара хонорар по снимању
И поједини ноћни клубови или организатори концерата ангажују статисткиње да привуку публику, претежно мушку: ангажују их обично преко омладинских задруга или преко познанстава, с надом да су пунолетне.
Пре пријаве, препоручује се проверити репутацију агенције или организатора, као и услове ангажмана. Статирање може бити прилика за додатну зараду, стицање искуства и упознавање са светом продукције и медија. Међутим, важно је бити информисан и опрезан приликом прихватања ангажмана, посебно када су у питању политички догађаји или нејасни огласи.