Бројчаници се и даље окрећу

Направљен још давне 2007. године са циљем да “уживо” прати глобална демографска, економска и социолошка кретања, интернет страница worldometers.info је светску популарност стекла тек у последњих пар месеци због изузетно брзог праћења бројки везаних за корона вирус и детаљних статистичких анализа.
sat globus
Фото: pixabay.com

И док бројке оболелих, умрлих, излечених констатно расту широм света, не заустављају се ни остали бројчаници који су 24 сата активни на овом сајту. Први подаци које овај сајт нуди тичу се комплетне светске популације која је јуче тачно у 15  часова била на “коти” 7.773.759.321 (тренутни број људи на планети) уз просечан раст од око 2,5 човека у секунди. Затим следе подаци о броју рођених у 2020. години којих је јуче до 15 часова било укупно 33.653.129, а само у претходна  24 часа рођено је  351.622 бебе.

Од почетка ове године у свету је умрло укупно 13.995.439 људи, док је на дневном нивоу тај број око 98.147 (према њиховим подацима од почетка године је у свету од сезонског грипа умрло око 116 хиљада људи).

Ово су вероватно и најчитанији статистички подаци, обзиром да се на сајту прво на њих “налеће”, а затим следе интересантни подаци из светске економије, здравља, енергетике. Посебним целинама статистички су обрађени храна и вода на глобалном нивоу, затим светско здравље као и медији, интернет и друштвене мреже…  

У овом тренутку свет на здравствену негу троши преко десет милијарди долара дневно и овај бројчаник се због светске здравствене кризе тренутно најбрже окреће на овом сајту. Мало спорији је онај који показује светску потрошњу у војној индустрији која је ових дана на нивоу од око 5 милијарди долара дневно. Њихови подаци говоре и да је од почетка године у свету произведено мало мање од 19 милиона аутомобила, приближно дупло више бицикала и око 60 милиона рачунара.

Само у једном дану у свету се прода око 5 милиона мобилних телефона, док се такође на дневном нивоу потроши скоро 200 милиона долара на видео игрице. Исто тако само у једном дану широм света се пошаље око 170 милиона имејлова и постави око 500 милиона твитова, док Гугл дневно бележи и до 5 милијарди претрага појмова.

Када је у питању храна на глобалном нивоу, овај сајт каже да је у свету тренутно 1,7 милијарди људи гојазно и да се само у САД дневно троши око 200 милиона долара на разне дијете.  

Дневно се у свету попуши око 10 милијарди цигарета, а према бројчанику који мери новац потрошен на дрогу, од почетка године је на опијате у свету потрошено чак 95 милијарди долара.

Прате се и неки основни еколошки параметри који кажу да је планета од почетка године изгубила 1,2 милиона хектара шума ( 2019 је била катастрофална по овом питању јер је у огромним пожарима изгорело скоро 30 милиона хектара у Амазонији, Сибиру и Аустралији), док смо од почетка године потрошили милијарду милиона литара воде.

Када се погледају сви ти подаци о потрошњи и другим кретањима  глобалног друштва, потпуно је невероватно замислити да ти бројчаници могу да се зауставе, али како и сами уредници сајта кажу, глобална здравствена криза их ипак успорава.          

 Н. Перковић

EUR/RSD 117.1205
Најновије вести