Чак 17 одсто ученика у школама жртве вршњачког насиља

БЕОГРАД:  Чак 17 одсто ученика у школама било је једном или више пута жртва вршњачког насиља, а 15 одсто њих је злостављало другог ученика, показала су најновија истраживања Института за јавно здравље "Др Милан Јовановић Батут".
Institut za javno zdravlje Srbije "Milan Jovanović Batut"Foto: Tanjug
Фото: Институт за јавно здравље Србије "Милан Јовановић Батут" Фото: Танјуг

Сваки десети ученик био је изложен некој врсти дигиталног насиља, а 12 одсто њих је рекло да су њихове неприкладне фотографије објављене на интернету", рекла је Јелена Гудељ Ракић, главни истраживач за Србију.Реч је о пилот истраживању о здравственом понашању школске деце по јединственој методологији Светске здравствене организације, а у којој је учествовали ученици петог, седмог разреда и прве године у 86 школа.

Што се тиче употребе цигарета, скоро сваки трећи ученик (31,5 одсто) у првом разреду средње школе је бар једном током живота пушио.Скоро сваки други уценик петог, седмог разреда основне школе и прве године средње школе је пробао алкохол, а четвртина ученика се опила бар једном у животу.

"Марихуану је током живота бар једном пробало 12,5 одсто ученика првог разреда средње школе, док два одсто средњошколаца свакодневно употребљава марихуану", рекла је Гудељ Ракић.Око 23 одсто ученика првог разреда средње школе, скоро сваки четврти, имао је сексуалне односе и то осам одсто девојчица и 36 одсто дечака. Скоро половина њих изјаснила се да су прво сексуално искуство имали са 15 година.

Што се тиче гојазности, највише прекомерно ухрањених је међу дечацима седмог разреда око 26 одсто, док је гојазних у петом разреду 19 одсто.Истраживање је показало да се чак 38,4 одсто ученика изјаснило да не воли школу, а позитивније мишљење о школи имају генерално девојчице, као и ученици петог разреда.Директорка Института Батут Верица Јовановић истакла је да су оваква истражицвања важна за планирање превентивних активности.

Она је додала да је реч о пилот истраживању, да се Србија прикључила међународној мрежи земаља које то истраживање спроводе сваке четири године и да ће наредно истраживање бити на пролеће.Државни секретар министарства здравља Мехо Махмутовић нагласио је да Министарство здравља акценат ставља на превенцију, и да је потребно децу учити здравим стиловима живота.

"Нама је важно да сагледамо тренутно стање, да би могли да делујемо и да планирамо активности", нагласио је Махмутовић.Он је додао да је важан узраст у ком је урађено истраживање, јер пети и седми разред и прва година средње школе је узраст када почињу нездрави стилови живота који могу бити опасни.

Институт Батут истраживање је спровео у сарадњи са Министраством здравља и Министарсттвом просвете. Кооординатор Јединице за превенцију насиља Министарства просвете БИљана Лајовић нагласила је да је приоритет министарства заштита деце од насиља, да су процедуре важне, али да се деца морају учити и здравим стиловима живота.

Она је нагласила да сви очекују брза решења и решења преко ноћи, што је немогуће, али да је важно бити упоран."Министарство просвете је усвојило Закон о основама система образовања и васпитања где се инсистира на одговорности. Систем показује одговорност, али морамо да јачамо и капацитете породице", нагласила је она.

Представница Светске здравствене организације зу Србију Жофија Пустаи рекла је да је лакше радити на превенцији, него на последицама, те да истраживања томе и служе како би се дефинисале превентивне активности.Она је пренела позитивна искуства земаља у којима се истраживање годинама ради, те је тако Немачка чим је приметила да расте употреба газираних пића са алкохолом код ученика, увела посебан порез и за забранила продају младима.

такве мере, како је рекла, у последњих десет година дале су позитивне резултате.

EUR/RSD 117.1527
Најновије вести