ДАНАС СЛАВИМО СВЕТОГ НИКОЛУ Светац кога поштује читав хришћански свет; ЕВО КОЈА СУ веровања и обичаји

Српска православна црква и њени верници данас славе Светог Николу, празник у народу познат и као Никољдан, заштитник путника, морепловаца и деце.
 Slavski kolač slava pixabay.com youtube
Фото: Youtube printscreen/porodična svakodnevica/ Pixabay

Свети Никола је најчешћа крсна слава код Срба, па се сматра да половина Срба слави Светог Николу као крсну славу, док друга половина иде у госте.

Светог Николу су људи још током његовог живота, због изузетне личности и духовности, сматрали светитељем. Помагао је народ, ширио веру, правду и милосрђе, доносио утеху, мир и добру вољу. Добра дела чинио је тајно. Замонашио се и читаво богатство, наслеђено од родитеља, разделио је сиромашнима, старима и немоћнима.

Рођен је у време римског цара Валеријана у граду Патара у Малој Азији у луци на медитеранској обали данашње Турске, 280. године, а упокојио се 345. године. 6. децембра, (19. децембра).

Спомен на дан упокојења Светог Николе слави се 19. децембра, по новом или 6. децембра, по старом календару и тај дан се зове зимски Свети Никола, док се 22. маја - 9. маја, слави летњи Свети Никола у знак захвалности ради преноса моштију у Бари.

Свети Никола је храмовна и манастирска слава Српске православне цркве, а посвећено му је више од 600 цркава.

Фото: printscreen/youtube /Хришћански појци

Пада у време Божићног поста, па је и славска трпеза обавезно посна.

Некада се на свим хришћанским бродовима налазила икона Светог Николе, а он се посебно празновао дуж Јадранског и Средоземног мора, где је био обичај да се на тај дан не испловљава, а бродови на пучини усидре и пловидбу наставе сутрадан.

Заштитник је многих градова и лука посебно у Грчкој и Италији. У грчком фолклору Свети Никола описан је као "господар мора". У модерној Грчкој и Србији један је од најпоштованијих светитељ. Заштитник је државе Грчке.


Обичаји за Светог Николу

Свети Никола је у календару Српске православне цркве обележен црвеним словом и због тога постоји веровање да не ваља радити никакве кућне послове, усисавати, прати веш, чистити.

Будући да је Свети Никола познат и као заштитник деце, од давнина је постојао обичај да се на дан када се овај светац слави, дарују деца орасима, јабукама и слаткишима. Током ноћи, док деца спавају, Свети Никола би свима оставио дарове у ципеле или покрај прозора. Деца би нарочито за тај дан, очистила своје ципеле и ставила их близу кревета како би се ујутру прво њима обрадовала.

У неким крајевима одржао се обичај даривања деце на данашњи празник јер је Свети Никола и њихов заштитник.

Према традицији, данас никако не ваља прати веш, чистити кућу и радити било какве кућне послове.

Опростите другима дугове

 У народу постоји веровање да ће ономе ко данас опрости дуг следећа година бити богата и плодна. Постоји и веровање да данас не треба никога подсећати на дуг, нити му додатно отежавати положај због тога што је дужник.


Празник Светог Николе данас има велики комерцијални значај, нарочито у земљама Западне Европе.

Пошто је везан за даривање, дошло је до његове велике популаризације, па се пред тај дан масовно купују поклони.

Срећна слава свима који данас славе!
EUR/RSD 117.1216
Најновије вести