Ђорђевић: То што се тражи од нас направило би дискриминацију

БЕОГРАД:  Министар за рад Зоран Ђорђевић изјавио је данас да би Закон о финансијској помоћи породицама са децом, када би се усвојили сви садашњи захтеви, постао дискриминаторски.
Zoran Đorđević foto: Tanjug
Фото: Tanjug

"Ово што се тражи од нас направило би дискриминацију. Није исто да ли је мајка радила и издвајала доприносе месец дана, три месеца или 10 година", рекао је Ђорђевић новинарима после конференције на којој су представљени нови фондови ЕУ намењени јачању рањивих група. 

Према његовим речима, држава је водила рачуна када је доношен тај закон да он не буде дискриминаторски. "Не терајте нас да мењамо закон, помоћи ћемо колико можемо као држава. Неодговорност кад, тад дође на наплату, не терајте нас да идемо у фаул", рекао је министар и поновио да је политика државе да се за наталитет издваја што више.

Ђорђевић је додао и да ће министарство мењати закон у складу са економским могућностима земље.Нови Закон омогућио је да неке мајке добију накнаде чак веће од плате коју су промале док су радиле, јер сада у обрачун може да уђе и то ако су имале ауторске и хонорарне уговоре.

"Ко уплаћује више, добија више, ко уплаћује мање, добија мање", рекао је Ђорђевић и подсетио да социјално угрожене породице могу тражити и додатну помоћ из других фондова. Према његовим речима, све мајке морају да буду исто третиране, односно да им држава уплаћује исти фиксни део, док варијабилни зависи од уплаћених доприноса.

За Закон о финансијској помоћи породицама са децом, све мајке су исте, рекао је он и навео да тај нови закон, за разлику од претходног, не искључије ни мајке коју имају имовину вреднију од 20 милиона динара.

Додао је да не би требало, у свим тим причама о неравнопавности, заборавити мајке које се баве пољопривредом.

EUR/RSD 117.1415
Најновије вести