Eкуменскa хуманитарнa организацијa донирала 30 кревета Институту за онкологију Војводине

Екуменска хуманитарна организација (ЕХО) донирала је Институту за онкологију Војводине у Сремској Каменици 30 болесничких кревета, вредних више од 40.000 евра, који се распоређују на све три клинике ове установе.
е
Фото: Љ. Петровић

Председница ЕХО Илда Ђенге Слифка каже да је ова донација наставак дуге сарадње коју имају, а у овој организацији истичу да је Институт једна од ретких установа отворених са сарадњу са невладиним организацијама.

- Са директором Института, професором др Зораном Радовановићем, смо још у јесен 2017. године причали о томе које су потребе болнице и тада је речено да им требају болнички кревети. Ми смо пронашли донаторе, Евангелистичку хришћанску цркву из Дортмунда, која је кревете набавила од Клинике Дортмунд - казала је Илда Ђенге Слифка.

У питању су стандардни болнички крвети, који су стари пет година и у одличном су стању. Имају могућност подешавања нагиба наслона, висине кревета, али и добре точкове, те је на њима једноставније гурати пацијенте. Такође, имају и кочнице, те кревет може да буде стабилан када је потребно да се пацијент пребаци са кревета.

- Ових 30 кревета распоређујемо на све три наше клинике, а замењујемо старе, дрвене кревете, који су стари бар 30 година. Ови кревети су у добром стању, очувани, лаки за транспорт. Важно је да пацијенти имају пристојне кревете, да им је удобно, да могу да се подигну странице. Није свеједно у какав кревет ће лећи ни здрав, а камо ли болестан човек - рекла је главна сестра Института за онкологију Војводине Сандра Спајић и напоменула да је процењена вредност кревета 43.306 евра.

Екуменска хуманитарна организација сарађује већ неколико година са Институтом и већ две реализује пројекат “Зелене даме”. Како објашњава председница ЕХО, имају осам дама које су свакога дана у Институту и помажу пацијентима. Некада је то само разговор, који пацијентима много значи, али су ове даме ту и да болесницима додају чашу воде, прошетају са њима по ходницима или парку око болнице, попричају, пруже им подршку. Оне не раде медицински посао, али се свакога дана друже са болесницима од 10 до 14 часова, односно у време када немају друге посете.

- Емотивно је тешко видети болесне људе, али они се увек обрадују када ми дођемо. Пошто ја говорим више језика, српски, мађарски, словачки и знаковни језик, многима могу да помогнем - испричала је Етелка Церовски, која је у пројекту “Зелена дама” од почетка, односно од јануара 2017. године.

За пројекат “Зелене даме” задужена је Борка Врекић, која наводи да је Институт за онкологију прва иституција која је отворена за сарадњу са невладиним организацијама.

- Изузетно су професионални и пре почетка овог нашег програма, прибавили су све дозволе, као и мишљење Етичког одбора - истакла је Врекић.

Сандра Спајић каже како “Зелене даме” раде у координацији са психологом Института, Иваном Новаков.

- Сваки дан се договарамо где ће бити “Зелене даме”, а пацијенти у упитницима које попуњавају наводе како им много значи ова подршка. Ми у Институту само можемо да искажемо захвалност и поштовање што постоји оваква организација - истакла је Спајић и додала како су прошле године од ЕХО добили и шест телевизора, који су у болесничким собама, а потребно им још око 30 ТВ апарата.

Љ. Петровић

EUR/RSD 117.1661
Најновије вести